Jane Austen

3 Eyl 2019 yazarlar

Jane Austen Özgeçmişi

Jane Austen, 16 Aralık 1775 tarihinde İngiltere’ de dünyaya geldi. 1783' te Oxford' da bir akrabası sayesinde okumuş; eğitimine Southampton'da devam etmiş; en sonunda da kadınlar için bir okul olan Reading, Berkshire' da Abbey okulunda okumuştur.  

Roman yazmaya 1789'da başlar, 1802'de kendi tanımıyla büyük ve garip biri tarafından evlenme teklifi alsa da kabul etmez. İkilinin yaşadığı ilişki Aşkın Kitabı adlı filmde işlenmiştir. Austen, 12 yaşına geldiğinde kendi hikayelerini yazıyordu; fakat ilk romanının yayımlanması için yaklaşık 25 yıl daha geçmesi gerekecekti. Austen'in romanları, günümüzde oldukça popülerdir. İnsanların zaaflarını esprili bir anlayış ve zarif bir mizahla eserlerinde işlemiştir. Romanlarının başkahramanlarının hepsi kadındır ve romanlarının hepsi de mutlu bir evlilikle sona ermiştir. İlk olarak Aşk ve Yaşam adlı kitabı yayımlandı. Bunu Gurur ve ÖnyargıMansfield Parkı ve Emma takip etmiştir. Northanger Manastırı ve İkna romanlarının her ikisi de Austen' in ölümünden sonra 1818' de basılmıştır. Bütün bu romanlar anonim olarak yayımlanmıştır. Austen, hiç evlilik yapmamış, bunun yerine romanlarının birçok bölümünün geçtiği Bath dahil birkaç yerde ailesiyle birlikte yaşamıştır.  

Jane Austen' in tüm romanları, televizyon veya sinemaya uyarlanmış, en başarılı 3 romanın film yapılmıştır. Bunlar: Aşk ve YaşamEmmaİkna, Gurur ve Önyargı 1995' te çok başarılı bir televizyon dizisi olmuştur. 18 Haziran 1817 tarihinde İngiltere’ de hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de canlılığını korumaktadır. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası