Johann Wolfgang Von Goethe

3 Eyl 2019 yazarlar

Johann Wolfgang Von Goethe Özgeçmişi

Johann Wolfgang Von Goethe, 28 Ağustos 1749 tarihinde Frankfurt’ da dünyaya geldi. Goethe, bugüne kadar en önemli Alman edebiyatçı olarak kabul edilmiş ve aynı zamanda eserleri dünya edebiyatı zirvesinde yerini almıştır. 

Goethe, şiir, drama, hikaye, otobiyografik, estetik, sanat ve edebiyat teorisi, ayrıca doğa bilimleri olmak üzere birçok esere imza atmıştır. Bununla birlikte, zengin bir içeriğe sahip olan mektup çeşidi, önemli edebi eserlerindendir. Fırtına ve Coşku döneminin en önemli öncüsü ve temsilcisi olmuştur. 1774 yılında Genç Werther' in Acıları adlı eseri ile bütün Avrupa' da şöhrete sahip olmuştur. Daha sonra, 1790 yılından itibaren, Friedrich Schiller ile birlikte ortak ve dönüşümlü bir şekilde içeriksel ve biçimsel olarak, Antik kültür anlayışı üzerinde yoğunlaşarak, Weimar Klasik' in en önemli temsilcisi olmuştur. Goethe, aynı zamanda yurtdışında da Alman Edebiyatı'nın temsilcisi olarak kabul edilmiştir.  

Johann Wolfgang Von Goethe, 22 Mart 1832 tarihinde Weimar’ da hayata gözlerini yunmuştur. Fakat geride bıraktığı eserleri ve sözleriyle günümüzde de varlığını sürdürmektedir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası