John Steinbeck

3 Eyl 2019 yazarlar

John Steinbeck Özgeçmişi

John Steinbeck, 27 Şubat 1902 tarihinde Amerika’ da dünyaya geldi. 1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi gerçekçi roman öykü yazarıdır. 

İlk romanlarından başlayarak hep işçileri, yaşam koşullarını, ilişkilerini anlatmaktadır. İlk kitabı Altın Kupa, 1936' da yayınlanan Bitmeyen Kavga’ da tarım işçilerinin grevi ve bu greve önderlik eden iki Marksisti anlatmıştır. Amerikan çalışma sistemine keskin eleştiriler yöneltmiştir. Üçüncü kitabı olan Fareler ve İnsanlar 1937' de yayınlandı. Bu kez iki göçmen işçi arasındaki garip ve karmaşık ilişkinin öyküsünü anlatıyordu. Kendisine Pulitzer Ödülü getiren ünlü romanı Gazap Üzümleri 1940' ta beyazperdeye aktarıldı. II. Dünya Savaşı yıllarında daha çok ideolojik eserler yazdı. İzleyen yıllarda politikadan uzak, eğlendirici yanı ağır basan duygusal öğelerin de yer aldığı eserler ve senaryolar yazdı. 1962' de edebiyata katkılarından dolayı Nobel Edebiyat Ödülü' ne layık görüldü. 

John Steinbeck, 20 Aralık 1968 tarihinde Amerika’ da dünyaya gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserlerle günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

Al Midilli Altın Kupa Asiler Otobüsü Ay Baterken
Bitmeyen Kavga Cennet Çayiri Cennetin Doğuşu Fareler ve İnsanlar
Gazap Üzümleri İnci Sardalye Sokağı Uzun Vadi
 
ADV.
 
Yukarı Mahalle Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası