Jonathan Swift

3 Eyl 2019 yazarlar

Jonathan Swift Özgeçmişi

Jonathan Swift, 30 Kasım 1667 tarihinde İrlanda’ da dünyaya geldi. Swift, yazar, şair ve siyasetçidir. İngiliz Edebiyatının hiciv ustasıdır. 

Siyasetçi ve yazar Sir William Temple' ın sekreteri oldu. İlk şiirleri ve Stella' yla olan arkadaşlığı da bu tarihte başlar. Jonathan Swift' in yaşamında William Temple' ın etkisi çok büyüktür. O yılların kültürel ortamıyla ve etkili kişileriyle tanışıklığı onun sayesinde olmuş, Oxford Üniversitesi' nde lisansüstü eğitimi yapmasını yine Temple teşvik etmiştir. Temple' ın ölümünden sonra Dublin' e giden ve Lord Berkeley' nin yanında çalışan Swift, 1701' de Londra' ya döndüğünde, artık tanınan bir yazar olmuştur. Art arda yayımlanan kitapları da oldukça ilgi görmüş ve parlak zekasıyla hayranlık uyandırmıştır. Siyasi olarak liberallerin yanında yer alan Swift, aynı zamanda kiliseye ve dine de bağlı bir yazardı. Belki bu nedenle, belki de muhafazakar partinin iktidar olmasının etkisiyle, 1710' dan sonra muhafazakar Tory partisini desteklemeye ve bu partinin ileri gelenlerinin yer aldığı The Examiner dergisinde çalışmaya başladı. Ancak 1714' de Torylerın siyasi gücü azaldı ve Swift düş kırıklığı ile Dublin' e geri döndü. Bu tarihten 1745 yılındaki ölümüne kadar geçen sürede, Swift kendini İrlanda' nın sorunları üzerinde çalışmaya ve yazmaya verdi. İngiltere' nin baskıcı politikalarına karşı yaptığı mücadelesinde birbiri ardına çıkardığı siyasi broşürlerle İrlanda' da ulusal bir kahramana dönüştü. 1726 yılında tamamladığı Gulliver'in Gezileri’ de en çok okunan kitaplar arasına girdi. 

Jonathan Swift, 19 Ekim 1745 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Fakat hem eserleri hem de sözleriyle günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

Alçakgönüllü Bir Öneri Dünyanın Ucundaki Fener Gulliver Cüceler Ülkesinde Gulliver'in Gezileri
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası