Jose Mauro De Vasconcelos

3 Eyl 2019 yazarlar

Jose Mauro De Vasconcelos Özgeçmişi

Jose Mauro De Vasconcelos, 26 Şubat 1920 tarihinde Brezilya’ da dünyaya geldi. Yazar ülkemizde Şeker Portakalı’ yla tanınmıştır. 

Yarı Kızılderili yarı Portekizli, yoksul bir ailede doğan Vasconcelos iki ayrı kültürün de izlerini taşımıştır. Tarım işçiliğinin yanı sıra balıkçılık da yapan yazar, yaşamı boyunca çeşitli işlerde çalıştı. Bu durum, ona yazdığı roman ve hikayeler için önemli kaynak sağlamıştır. Değişik ortamlarda, değişik koşullarda farklı insanlar tanıdı. İyi bir gözlemci ve usta olan bu yazarın elinde bütün bu yaşamlardan pek çok roman çıktı ortaya. Bunlar yazarın çok yönlü kişiliğinin ve içinde bulunduğu arayışın bir yansıması olarak değerlendirilebilir. Genellikle romanlarında, roman karakterlerinin yaşamlarında ki zorlu yaşam koşullarını, yoksulluğu ve şiddeti tüm çıplaklığıyla anlatır; ama özellikle Şeker Portakalı ile onun devamı olan Güneşi Uyandıralım ve Delifişek gibi bazı romanları tüm bunlarla birlikte duygusallık ve iyimserlikte içermektedir. Brezilya' nın ormanlarında ya da step bölgesi yaşayan insanların, elmas avcısı garimpeiroların, yerlilerin, denizcilerin değişik insanların yaşamlarından kesitleri ruh hallerini anlatmaktadır. Jose Mauro de Vasconcelos' un yazdığı ilk eseri Yaban Muzu' dur. Beyaz Toprak isimli eseri en çok beğenilen eserleri arasındadır. Kayığım Rosinha ile ününün doruğuna çıkan yazarı dünya çapında tanıtan eseri Zeze' nin Maceralarını anlatan üçleme romanın ilk kitabı olan Şeker Portakalı olmuştur. Bu romanı 12 günde yazdığını belirten yazar, eserine duyduğu sevgiyi "Ama onu 20 yıldan fazla taşıdım yüreğimde" sözüyle özetlemiştir. 

Jose Mauro de Vasconcelos, 24 Temmuz 1984 tarihinde Brezilya’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat hem eserleri hem de çarpıtıcı sözleriyle günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

     
Çıplak Sokak Delifişek Güneşi Uyandıralım  Kardeşim Rüzgâr Kardeşim Deniz
Kayığım Rosinha Kırmızı Papağan Şeker Portakalı Yaban Muzu
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası