Khaled Hosseini

3 Eyl 2019 yazarlar

Khaled Hosseini Özgeçmişi

Khaled Hosseini, 4 Mart 1965 tarihinde Afganistan’ da dünyaya geldi. İlk romanı Uçurtma Avcısı, 2003 yılında yayımlanmış olup pek çok ülkede en çok satanlar listesine girmiştir. 

1976 yılında Khaled' in babası Paris'te kendine bir iş bulmuştur ve bütün ailesini şehre taşımıştır. Hosseini Ailesi' nin Kabil yerine Paris' i tercih etmesinin sebebi, Afganistan' ın o dönemlerde içinde bulunduğu komünist baskıdır. Bu sebepten dolayı, Hosseiniler 1980 yılında Amerika’ dan siyasi sığınma hakkı kazanmış ve San Jose, Kaliforniya' ya yerleşmişlerdir. Uçurtma Avcısı kitabında bu göç dolu yaşamına değinmiştir. Hosseini, 1984 yılında Independence High School Lisesi' ni bitirdikten sonra Santa Clara Üniversitesi Biyoloji bölümüne kabul olmuştur. 1988 yılında mezun olan Hosseini, ertesi sene Kaliforniya Üniversitesi Tıp bölümüne girmiştir. 1993 yılında cerrah olan Hosseini, dahili cerrahideki ihtisasını 1996 yılında Los Angeles Cedars-Sinai Medical Center' da tamamlamıştır. Hosseini doktorluk mesleğine ilk kitabı Uçurtma Avcısı' nı yazdıktan bir buçuk yıl sonraya kadar devam etmiştir.  

Hosseini şu anda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği' nde iyi niyet elçisi olarak mültecilere yardım etmektedir. Hosseini, Kuzey Kaliforniya'da İran asıllı Amerikan eşi Roya ve iki çocuğuyla birlikte yazmaya devam etmektedir. 

Bin Muhteşem Güneş Deniz Duası Sea Prayer Ucurtma Avcısı
Ve Dağlar Yankılandı Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası