Lev Nikolayeviç Tolstoy

3 Eyl 2019 yazarlar

Lev Nikolayeviç Tolstoy Özgeçmişi

Lev Nikolayeviç Tolstoy, 9 Eylül 1828 tarihinde Rusya’ da dünyaya geldi. Lev Nikolayeviç Tolstoy eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinen dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır. 

Tolstoy romanlarında, insanoğlunun ne kadar değişik karakterli olduğunu vurgular. Savaş ve BarışAnna Karanina insan tahlilleri ve canlı tasvirler bakımından birer baş yapıttır. Lev Tolstoy'un kendini arayış serüveni ölünceye kadar sürdü. Karısı bile onu anlamadı. Lev Tolstoy Eserlerinde insanlığın çeşitli meselelerine değinen Tolstoy'un dünya ölçüsünde bir sanat ve fikir değeri vardır. Kendi ülkesinin toplumsal siyasal çalkantılarını, halkının yaradılışını, yaşayışını büyük bir ustalıkla yansıtmıştır. Gerçekçi edebiyatın en büyük temsilcilerinden olduğu kadar, bir filozof ve bir eğitimci olarak da ün kazanmıştı. Yukarıda sayılanların dışında Diriliş, Gençliğim, Çocukluk, Hacı Murat, Ayaklanış, Sergi Baba, Tanrı Bizim İçimizdedir, Kazaklar, Tesadüf ve İki Süvari gibi eserleri vardır. 

Lev Nikolayeviç Tolstoy, 20 Kasım 1910 tarihinde Rusya’ da dünyaya gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserlerle günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

Anna Karenina

Ateşi Kıvılcımken

Söndürmeli

Bütün Mutluluklar

Birbirine Benzer

Diriliş
Efendi ile Uşak Erik Çekirdeği Hacı Murat Hayata Dair Düşünceler
 

İnsana Ne Kadar

Toprak Lazım?

İnsan Ne ile Yaşar? İtiraflarım İvan İlyiç'in Ölümü
 
Kadın Ruhu Kafkas Esiri Kreutzer Sonat Küçük Şeytan
Masallar Polikuşka Sanat Nedir? Savaş Ve Barış 1
     
Savaş Ve Barış 2

Sergi Baba ve

İki Hafif Süvari

Tanrının Eğemenliği

İçinizdedir

Üç Ölüm
Yabancı İlişkiler Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası