Luigi Pirandello

3 Eyl 2019 yazarlar

Luigi Pirandello Özgeçmişi

Luigi Pirandello, 28 Haziran 1867 tarihinde İtalya’ da dünyaya geldi. Özellikle oyun yazarı olarak tanınmıştır. Roman ve kısa hikayeleri de vardır. 1934 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ nü kazanmıştır. 

1903 yılında babasının işinin bozulması üzerine aile bütün varlığını yitirdi. Ayrıca sel baskınıyla da evleri yerle bir olmuştu. Felaketi öğrendiği anda eşi Antonietta yarı felç geçirdi ve yaşadığı psikolojik şok nedeniyle akli dengesi tedavi edilemez ölçüde sarsıldı. Pirandello, başlangıçta intiharı bile düşündüyse de zamanla durumu kabullendi ve öğretmenlik yapmaya başladı. İşte geçen günlerin ardından hasta eşinin başının beklediği gecelerde The Late Mattia Pascal adlı yapıtı yazdı. Bu eser, o günleri anlatan otobiyografik öğeler taşır ve kısa sürede büyük başarı kazanarak Almancaya çevrilmiştir. Gün geçtikçe Pirandello' nun bir yazar olarak ünü ve başarısı artmış, öte yandan özel yaşamı gittikçe aşırı kıskanç ve şüpheci olan, hatta saldırganlaşan karısı yüzünden zorlaşmıştır. İtalya' nın I. Dünya Savaşı' nı girmesi üzerine oğlu da savaşa katıldı ve Avusturyalılara esir düştü. 1917' den itibaren önemli tiyatro eserlerini yazmaya başlayan yazar, 1919' da eşini akıl hastanesine yatırmak zorunda kaldı. Ancak daha sonra onu hastaneye yatırdığı için büyük acı duyarak evde bakmak istedi ama Antoniette hem hapishanesi hem sığınağı olan hastaneyi terk etmedi. 

Pirandello 1925' te Mussolini' nin desteği ile Roma Sanat Tiyatrosu' nun sanat yönetmeni oldu. Bu destek ona dünya çapında ün ve dünya turu yapma olanağı kazandı. 1925 ve 1926 yılları arasında son ve en önemli romanı olan Bir, Hiç Kimse ve Yüz Bin eserini yazdı. Luigi Pirandello, 10 Aralık 1936 tarihinde İtalya’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat eserleriyle günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

4. Henri Aydaki At Biri, Hiçbiri, Binlercesi Dışlanmış Kadın
Gölge Adam Çıplak Hayat Siyah Şal Toplu Oyunları 1

Mattia Pascal Sahiden

Yaşadı mı Yaşamadı mı?

Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası