Mario Puzo

3 Eyl 2019 yazarlar

Mario Puzo Özgeçmişi

Mario Puzo, 15 Ekim 1920 tarihinde Amerika’ da dünyaya geldi. Özellikle Baba bilinen adıyla The Godfather adlı romanı filmiyle tanınmış, suç ve mafya filmleri tarihine damgasını vurmuştur. 

1969 yılında çeşitli riskler alarak kitaplar yazan Puzo, ilk başta geniş kitlelere ulaşamadı. Bu dönem maddi bir sıkıntı da çeken Puzo büyük bir kumar oynayarak Godfather' ı yazıp varını yoğunu bu projeye yatırdı. Şans kendisine güldü ve Godfather tüm Amerika ve dünyada bestseller oldu. 1972' de Paramount film stüdyosuyla anlaşan Puzo, yönetmen Francis Ford Coppola ile senaryoyu yeniden uyarlayarak Bölüm Bir’ i oluşturdu. Tüm dünya üzerinde olay yaratan film Hollywood' un son yıllarda çizdiği kötü imajı sildi ve bir anlamda prestijini kurtardı. Puzo Bölüm İki ve Üç'te de ustalık işi çıkararak servetine servet kattı. Yazar ayrıca SicilyalıLast DonOmerta, Dördüncü K ve Ana gibi önemli yapıtlara imza atmış yeni başarılar elde etmişti. 1999' da ölmeden önce Godfather Bölüm Dört üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Yazar ölünce proje iptal edildi. Ayrıca Mark Winegardner tarafından Godfather Returns Baba Döndü ve Godfather Revenges Baba' nın intikamı adıyla Baba serisine devam edildi. 

Mario Puzo, 2 Temmuz 1999 tarihinde Amerika’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de varlığını sürdürmektedir.

Aptallar Erken Ölür Baba Corleone Ailesi Ed Falco Karanlık Arena
Sicilyalı Son Baba The Godfather Mitosu Şanslı Yolcu


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası