Mark Twain

4 Eyl 2019 yazarlar

Mark Twain Özgeçmişi

Mark Twain, 30 Kasım 1835 tarihinde Amerika’ da dünyaya geldi. 1885 senesinde yayınladığı Huckleberry Finn isimli eseri, bazı çevreler tarafından Amerika tarihinin ilk büyük edebi eseridir. 

Babasını küçük yaşta kaybettikten sonra okulunu bırakıp çalışmak zorunda kaldı. 18 yaşındayken dünyayı gezme hayalleri kuran bir delikanlıydı. Bu nedenle önce ülkesinde gezmeye başladı ve çeşitli eyaletlerde bulundu. Burada çeşitli işlerde çalıştıktan dört sene sonra memleketine döndü ve burada bir buharlı gemi kaptanı olmak istedi. Kaptanlık sınavına hazırlanırken nehrin her yerini etraflıca öğrenmesi iki sene sürdü. Bir gece, rüyasında kardeşinin çalıştığı vapurun yandığını görmesi ve bu hadisenin 1858 senesinde aynen yaşanmasının ardından kardeşinin hayatını kaybetmesi onu derinden etkiledi. Kardeşinin ölümünden kendini sorumlu tutan Twain, bu olaydan sonra parapsikoloji ile ilgilendi. 24 yaşındayken kaptanlık ehliyetini aldıktan sonra, meşhur Amerikan İç Savaşı' na kadar kaptanlık yaptı. İç Savaş sırasında gönüllü olarak orduya katıldı. Bazı gezi yazıları ve makaleler yazarak çeşitli eyaletleri dolaşan yazarın, Mark Twain adıyla imzaladığı ilk makalesi Carson’ dan Mektup isimli makalesiydi. Mark Twain, Mississippi gemilerinde iki kulaç derinlik anlamına gelen bir takma isimdi. 18 Kasım 1865 tarihinde Zıplayan Kurbağa Kutlaması isimli hikayesi ile edebiyat dünyasında bir çıkış yaptı. Bu hikaye ile şöhreti yakalamıştı. Ardından 1866 senesinde, bir gazete adına Akdeniz' de gemi turuna çıktı ve gezi yazılarını Saflar Yabancı Ülkede kitabında topladı. Kaleme aldığı bu eseri sayesinde, artık ülkesinde tanınan bir komedi yazarı oldu.

En önemli eserlerinden biri olan Tom Sawyer' ı 1875 yılında yazdığında büyük bir ilgiyle karşılandı. Aynı zamanda Avrupa ile ilgili bir kitap yazmak için bir yayıneviyle anlaştıktan sonra gitti ve geri döndükten sonra yazdığı romanı Prens ve Dilenci de büyük ilgi gördü. Ölümüne kadar yazarlığa devam eden Mark Twain, 1906 senesinde yazmaya başladığı otobiyografisini tamamlayamadan 21 Nisan 1910 tarihinde hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

Adem ile Havva'nın Güncesi Ahmak Wilson'ın Trajedisi Beyaz Fil ve Kısa Hikayeler Bir Atın Hikayesi

Bir Kesitle

Kaptan Stormfield’ın

Cenneti Ziyareti

Bir Köpeğin Hikayesi Çalınan Taç

Çift Taraflı Bir

Dedektif Hikâyesi

Düşler Ülkesini Kralı Eskimo Kızının Aşkı Garip Bir Rüya Gizemli Yabancı
Huckelberry Finn

Huckelberry Finn'in

Maceraları

İnsan Nedir?

İnsan,

Kendinde Olmayanı Arar

Kayıp Fil Kayıp Prens

Kral Arthur'un Sarayında

Connecticutlı Bir Yankee

Küçük Kızlara Öğütler

Küçük Prens ve

Sokak Çocuğu

Mississippide Hayat Oliver Twist

Prens Oleomargarin'in

Aşırılması

Prens ve Dilenci Tom Sawyer Tom Sawyer'ın Maceraları

Tuhaf Bir Rüya

Toplu Öyküler 1BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası