Michael Ende

4 Eyl 2019 yazarlar

Michael Ende Özgeçmişi

Michael Ende, 12 Kasım 1929 tarihinde Almanya’ da dünyaya geldi. Birçok eseri 30’ dan fazla dile çevrildi ve uluslararası alanda çok satanlar listesine girdi. 

1945’ te, on altı yaşındayken askere çağrılınca eğitimini sürdürdüğü Waldorf okulundan ayrıldı. Savaştan sonra 1948 ve 1950 yılları arasında bir drama okuluna katıldı, aktörlük yaptı, skeçler ve kısa oyunlar yazdı. Münih Halk Tiyatrosu’ nda yönetmenlik ve Bavyeralı bir yapım şirketi için film eleştirmenliği yaptı. Yazar olarak ilk büyük başarısı, çocuklar için yazdığı Cim Düğme ve Lokomotifçi Lukas’ dır. Fantezi dünyasını seçen, fakat gerçek dünyayla olan bağlarını da koparmayan öyküleriyle pek çok övgü ve ödül almasına karşın alçakgönüllülükten vazgeçmemiştir. Fantezi romanı Bitmeyecek Öykü’ yle dünya üzerindeki milyonlarca çocuğu büyüleyen bir eserdir. Yazın hayatına 1950’ lerde kabare senaryoları yazarak başlayan Ende’ nin en çok ses getiren kitabı 1979’ da yayımlanan Bitmeyecek Öykü’ dür. Roman 30’ dan fazla dile çevrildi ve uluslararası alanda çok satanlar listesine girdi. Ayrıca Momo adlı kitabı ise büyük ses getirdi.  

Michael Ende, 28 Ağustos 1995 tarihinde Almanya’ da mide kanseri sonucunda hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Ayıcık İle Hayvanlar Bitmeyecek Öykü

Cim Düğme ve

Lokomotifçi Lukas

Dilek Şurubu
Momo Özgürlük Hapishanesi Rüyayiyen

Sabırlı Sakinyürür

İnatçı KaplumbağaBLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası