Namık Kemal

4 Eyl 2019 yazarlar

Namık Kemal Özgeçmişi

Namık Kemal, 21 Aralık 1840 tarihinde Tekirdağ’ da dünyaya geldi. Türk milliyetçiliğinin öncülerinden, Genç Osmanlı hareketi mensubu, ünlü Türk yazar, şair, devlet adamı ve gazetecidir.    

Annesinin ölümüyle birlikte uzunca bir süre dedesiyle yaşayan Namık Kemal, yine dedesinin peşinden Kars’ a gitmesiyle birlikte burada edebiyata olan tutkusunda etkisiyle birlikte aruz ve hece vezinlerini öğrenir. Öğrendiği aruz ve hece vezinlerini uygulamaya başlayan Namık Kemal öğrendiklerini Sofya’ da yaşadığı yıllarda iyice pekiştirdi. Namık Kemal dönemin hükümetine karşı çıkarak Genç Osmanlılar adındaki bir grubun gizli kuruculuğunu da üstlenmiş oldu. Çıkarttıkları gazeteler ile dönemin hükümetini eleştirmeye başlayan Namık Kemal, bir dönem siyasetten uzak kalıp mizah dergisi yazmaya başlasa da hükümetin değişmesi sonucu yeniden siyasi konularda hükümeti eleştiren yazılar yazmaya başladı. Bunun ardından da İstanbul’ dan Gelibolu’ ya sürgün edilmesi kararı alınmıştır. 

Namık Kemal, 2 Aralık 1888 tarihinde Sakız Adası’ nda hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler ve direnişi günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

1915 Diyarbekir Akif Bey Bağbozumu Celalettin Harzemşah
Cezmi Evrak-ı Perişan Fatih Sultan Mehmed Han Gülnihal2
İntibah Kanije Muhasarası

Osmanlı

İnkıtadan İmparatorluğa

Osmanlı Kuruluş

Osmanlı Moderleşmesinin

Nedenleri

Osmalı Tarihi 1 Selahaddin Vatan Yahut Silistre
Zavallı Çocuk Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası