Nazım Hikmet Ran

4 Eyl 2019 yazarlar

Nazım Hikmet Ran Özgeçmişi

Nazım Hikmet Ran, 15 Ocak 1902 tarihinde Selanik’ te dünyaya geldi. Aslen 20 Kasım 1901 tarihinde doğan Ran, romantik komünist ve romantik devrimci olarak tanımlanmaktadır. 

İlk şiiri Feryad-ı Vatan’ ı 1913' te yazdı. Kurtuluş Savaşı için Anadolu' ya geçti. Fakat sağlık nedenleri ile bahriyeden ayrılmak zorunda kaldı. Bu sırada Hamidye Kruvazörü' nde güverte subayıydı. Bolu' ya öğretmen olarak atandı. Daha sonra Batum üzerinden Moskova' ya giderek Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi’ nde siyasal bilimler ve iktisat okudu. 1921' de gittiği Moskova’ da devrimin ilk yıllarına tanık oldu ve komünizm ile tanıştı. 1924' te Moskova’ da yayınlanan ilk şiir kitabı 28 Kanunisani sahnelendi. O yıl Türkiye’ ye dönerek Aydınlık Dergisi’ nde çalışmaya başladı. Dergide yayınlanan şiir ve yazılarından dolayı on beş yıl hapsi istenince yeniden Sovyetler Birliği’ ne gitti. 1928’ de af kanunundan yararlandı ve Türkiye' ye geri döndü. Bu kez Resimli Ay dergisinde çalışmaya başladı. 1938’ de yirmi sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. 12 sene süren tutukluluktan sonra askere alınacağı ve öldürüleceği endişesiyle Sovyetler Birliğine gitti. Bu yüzden DP hükümeti tarafından ülke vatandaşlığından çıkarıldı ve Nazım Hikmet, büyük dedesi Mahmut Celaleddin Paşa’ nın memleketi olan Polonya vatandaşlığına geçti ve Borzecki soyadını aldı.  

Nazım Hikmet Ran 3 Haziran 1963 tarihinde Moskova' da kalp krizinden hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

835 satır

Benerci Kendini

Niçin Öldürdü?

Cezaevinden Memet Fuat'a

Mektuplar

Demokles'in Kılıcı
Fatma, Ali ve Diğerleri Ferhad ile Şirin Hasret Şiirleri

Henüz Vakit Varken

Gülüm

Kadınların İsyanı Kafatası Karıma Mektuplar Kavga Şiirleri
Kuvayi Milliye La Fontaine'den Masallar Masallar

Memleketimden

İnsan Manzaraları

Ne Güzel Şey

Hatırlamak Seni

Piraye'ye Mektuplar Sarayda Sevdalı Bulut Masalı
Son Şiirleri Umut Şiirleri Üç Şiir

Yaşamak Güzel Şey Be

Kardeşim

Yatar

Bursa Kalesinde

Yolculuk Şiirleri

Yusuf ile

Menofis

Kitap Adı


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası