Nikolay Vasilyeviç Gogol

4 Eyl 2019 yazarlar

Nikolay Vasilyeviç Gogol Özgeçmişi

Nikolay Vasilyeviç Gogol, 31 Mart 1809 tarihinde Ukrayna’ da dünyaya geldi. Gençlik zamanlarında edebiyata, özellikle de şiire ilgi duymaya başlamıştır. 

Gogol, genç yaşlarda yetim kalınca Petersburg' a giderek çalışmaya başlar. Burada çok düşük maaşla memur olarak çalışan Gogol, bir sene sonra istifa eder. Gogol’ un ilk ciddi ve dikkat çeken eserleri Ukrayna hayatı ile halk deyişleri ile süslü halk hikayeleridir. Gogol, 1831 ve 1832 yıllarında yazdığı bu hikayeleri, Dilanka Yakınlarındaki Çiftlikte Akşam Toplantıları isimli kitapta toplamıştır. Bu öyküler, Rus edebiyat dünyasında Gogol’ un birden parlamasına ve yazarlar arasında tanınmasına yol açar. 1835 senesinde Mirgorod ve Arabeski adlı eserlerini de yayımlar. Bu kitaplarında da halk hikayeleri, özellikle Kazak geçmişini işlemiştir. Büyük komedisi Müfettiş isimli eseriyle bürokrasiyi alay derecesinde eleştiren Gogol, eserinin sahnelenmesi ile tüm şimşekleri üzerine çeker ve tepkiler yüzünden vatanından ayrılmak zorunda kalır. Daha sonraları Ölü Canlar ve Palto eserlerini yayınlar. Palto eseri için ünlü yazar Dostoyevski; "Hepimiz paltonun cebinden çıktık" demiştir. Günümüzde de Gogol' un en önemli eserlerinden biri olarak görülen Palto, dönemin hükumetinin ve aristokratların tepkisini çeker. Rus insanını aşağılamakla suçlanan Gogol' un esas amacı, eserinde halkı anlattığı şekle getiren başarısız idarecileri eleştirmekti. Bu dönemdeki baskılardan oldukça etkilenen Gogol, psikolojik olarak da rahatsızlanmaya başlıyordu.

Puşkin'in ölümünden sonra ünü daha da artan Gogol, ününün artmasından sonra kendini toplumun öncüsü olarak görmeye başladı. Kendine, toplumu geliştirmek, insanlara yol göstermek gibi görevler edinir. Eskisinden daha dindar bir hayat yaşamaya başlar ve eskiden eleştirdiği kiliseyi bile över. 1852 senesinde bir rahibin etkisiyle Ölü Canlar romanının ikinci cildini yakarak imha eder. Bu hareketinden sadece on gün sonra 4 Mart 1852 tarihinde Moskova’ da hayata gözlerini yunmuştur.  

Akşam Toplantıları Bir Delinin Güncesi

Dikanka Yakınlarında

Bir Köyde Akşamlar

Fayton-Üç Hikaye
Mirgorod Öyküleri Müfettiş Ölü Canlar Öyküler
Petersburg Öyküleri Portre Taras Bulba Üç Öykü


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası