Orhan Pamuk

4 Eyl 2019 yazarlar

Orhan Pamuk Özgeçmişi

Orhan Pamuk, 7 Haziran 1952 tarihinde İstanbul’ da dünyaya geldi. Kitapları altmış dile çevrilen Orhan Pamuk, 2006 yılında Nobel Ödülü’ nü kazanmıştır. 

Orhan Pamuk, 1952 senesinde İstanbul’ da dünyaya gelmiştir. Kalabalık bir ailede, şehrin zengin semti Nişantaşı’ nda büyümüştür. Liseyi İstanbul’ daki Robert College’ da okumuştur. Pamuk, çocukluğundan 22 yaşına kadar sürekli resim yaptığından, ileride ressam olacağını düşünüyordu. Üç sene İstanbul Teknik Üniversitesinde Mimarlık okuduktan sonra, mimar ve ressam olmayacağına karar verdi. Mimarlık bölümünü bırakan Pamuk, İstanbul Üniversitesi’ nde Gazetecilik okudu. 23 yaşından sonra yazar olmaya karar verdi ve tüm uğraşlarını bir kenara koydu, eve kapanıp kendini yazmaya verdi. İlk romanı Cevdet Bey ve Oğulları 1982 tarihinde yayımlandı. Sonraki sene Sessiz Ev isimli romanı yayınlayan Pamuk, bu kitabın Fransızca çevirisiyle 1991’ de ödülle taçlandırılmıştır. Orhan Pamuk, uluslararası ilk ününü 1985 senesinde yayınladığı Beyaz Kale isimli romanıyla yakalamıştır. 1990’ dan sonra başta İngilizce olmak üzere pek çok dile çevrilmiştir. Eşiyle Amerika’ ya giden Orhan Pamuk 1985 ve 1988 yılları arasında New York’ ta Columbia Üniversitesi’ nde misafir alim olarak bulundu. 1994 senesinde Türkiye’ de yayımlanan Yeni Hayat isimli romanı Türk edebiyatının en çok okunan romanlarından biridir. Orhan Pamuk, 1990’ ların ortasından itibaren insan hakları, düşünce özgürlüğü konularında yazığı makalelerle Türk Devletine karşı eleştirel bir tutum alsa da aktif siyaset ile fazla ilgilenmedi. İlk ve son siyasi romanım dediği Kar isimli romanı 2002 senesinde yayımlandı.  

Uluslararası ve yerli gazete ve dergilerde yazdığı edebi ve kültürel makalelerle, kendi özel not defterlerinden yaptığı geniş bir seçmeyi 1999 yılında Öteki Renkler ismiyle yayımladı. Pamuk’ un Kar romanı, New York Times Book Review tarafından 2004 senesinin en iyi 10 kitabından biri seçildi. 2006 senesinde Çek yazar Milan Kundera ve Philip Roth gibi başarılı isimlerin arasından, Orhan Pamuk 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’ nü kazanmıştır ve 1 milyon 360 bin dolarlık ödülün de sahibi olmuştur.

Babamın Bavulu Balkon Ben Bir Ağacım Benim Adım Kırmızı
Beyaz Kale Cevdet Bey ve Oğulları Gizli Yüz Hatıraların Masumiyeti
İstanbul - Hatıralar ve Şehir Kafamda Bir Tuhaflık Kara Kitap Kırmızı Saçlı Kadın
Manzaradan Parçalar Masumiyet Müzesi Öteki Renkler

Resimli İstanbul

Hatıralar ve Şehir

Saf ve Düşünceli Romancı Sessiz Ev Silent House Yeni Hayat


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası