Orhan Veli Kanık

4 Eyl 2019 yazarlar

Orhan Veli Kanık Özgeçmişi

Orhan Veli Kanık, 13 Nisan 1914 tarihinde İstanbul’ da dünyaya geldi. Kanık 36 yıllık yaşamına şiirlerinin yanı sıra hikaye, deneme, makale ve çeviri alanında da birçok eser sığdırmıştır. 

Kanık, şiire getirdiği bu yenilikler yüzünden önceleri büyük ölçüde yadırgandı, çok sert eleştiriler aldı ve küçümsenmiştir. Geleneklerin dışına çıkan eserleri, önce şaşkınlık ve yadırgama, daha sonra eğlenme ve aşağılamayla karşılansa da hep ilgi uyandırdı. Bu ilgi ise kısa zamanda şaire duyulan anlayış, sevgi ve hayranlığın artmasına yol açtı. Sait Faik Abasıyanık da Orhan Veli' nin bu yönüne dikkat çekerek onu "üzerinde en çok durulmuş, zaman zaman alaya alınmış, zaman zaman kendini kabul ettirmiş, tekrar inkar, tekrar kabul edilmiş; zamanında hem iyi hem kötü şöhrete ermiş bir şair" olarak tanımlamıştır. Her ne kadar Garip döneminde yazdığı şiirleriyle öne çıksa da Orhan Veli tek tür şiirler yazmaktan kaçınmıştı. Durmadan arayan, kendini yenileyen, kısa yaşamı boyunca uzun bir şiir serüveni yaşayan Kanık' ın edebiyat hayatı farklı aşamalardan oluşmaktadır. Oktay Rıfat bu durumu Orhan Fransız şairlerinin birkaç nesillik şiir macerasını kısacık ömründe yaşamıştır. 

Orhan Veli Kanık, 14 Kasım 1950 tarihinde İstanbul’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

Beni Bu Güzel Havalar

Mahvetti

Bütün Şiirleri Garip Hoşgör Köftecisi
La Fontaine'in Masalları Nasrettin Hoca Hikayeleri Sakın Şaşırma Şevket Rado'ya Mektuplar
Yalnız Seni Arıyorum      


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası