Oğuz Atay

4 Eyl 2019 yazarlar

Oğuz Atay Özgeçmişi

Oğuz Atay, 12 Ekim 1934 tarihinde Kastamonu’ da dünyaya geldi. Oğuz Atay’ ın eserleri eleştiri, mizah ve ironi barındırır. 

Atay, Topografya adlı bir de mesleki kitap yazdı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve söyleşileri yayınlandı. Oğuz Atay, Tutunamayanlar' ın 1971 ve 1972' de yayınlanmasından sonra, önemli bir tartışmanın odak noktası oldu. Bu romanıyla 1970 TRT Roman Ödülü' nü kazandı. Atay' ın büyük etki yaratan eseri Tutunamayanlar' ı 1973' te yayınladığı Tehlikeli Oyunlar adlı ikinci romanı izlemiştir. Hikayelerini Korkuyu Beklerken başlığı altında toplayan Atay, 1911 ve 1967 yılları arasında yaşamış Profesör Mustafa İnan' ın hayatı konu eden Bir Bilim Adamının Romanı' nı 1975 yılında yayımlamıştır. 1973 yılında yayımlanan Oyunlarla Yaşayanlar adlı oyunu Devlet Tiyatrosu' nda sahnelenmiştir.  

Atay, beyninde çıkan bir tümör nedeniyle büyük projesi Türkiye' nin Ruhu’ nu yazamadan 13 Aralık 1977' de İstanbul' da hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

Bir Bilim Adamının

Romanı

Eylembilim Günlük Oyunlarla Yaşayanlar
Tehlikeli Oyunlar Tutunamayanlar    


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası