Özdemir Asaf

4 Eyl 2019 yazarlar

Özdemir Asaf Özgeçmişi

Özdemir Asaf, 11 Haziran 1923 tarihinde Ankara’ da dünyaya geldi. Geleneksel Türk şiiri ve batı şiirinin harmanlamasıyla son derece zengin bir sanat değeri oluşturmuştur. 

Asaf, 1930 yılında babasını kaybetti. Yine o yıl Galatasaray Lisesi' ne kayıt oldu. Yıl 1941 olduğunda lise son sınıfta sınav ile Kabataş Erkek Lisesi’ ne geçiş yaptı ve bir yıl sonra mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne, daha sonra İktisaf Fakültesi ve Gazetecilik Enstitüsü deneyimleri oldu ancak 1947 yılında eğitimini yarıda bıraktı. Kısa bir süre sigortacılık yaptı. Tanin ve Zaman adlı gazetelerde çevirmen olarak çalıştı. Servet-i Fünun isimli ilk yazısı Uyanış dergisinde yayımlandı. 1951 yılına gelindiğinde matbaacılığa atıldı ve kendi şiir kitaplarını da basacağı Sanat Basımevi' ni kurdu. 4 yıl sonra 1955’ te Yuvarlak Masa Yayınları' nı kurdu ve kendi kitaplarını bu isim altında yayımladı. Geleneksel Türk şiiri ve batı şiirinin harmanlamasıyla son derece zengin bir sanat değeri oluşturmuştur. Günümüzde bazı rock müzisyenleri tarafından şiirleri de bestelenmiştir. Feridun Düzağaç, Lavinya adlı şiirini bestelemiştir. Duman grubu da Özdemir Asaf' ın şiirlerinden esinlenerek şarkılar yazmıştır. 

Özdemir Asaf, 28 Ocak 1981 tarihinde İstanbul’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

Benden Sonra Mutluluk Çiçek Senfonisi Dokuza Kadar On Kırılmadık Bir Şey Kalmadı
Sana Mektuplar

Sen Bana Bakma

Ben Senin Baktığın

Yönde Olurum

Yalnızlık Paylaşılmaz  


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası