Paulo Coelho

4 Eyl 2019 yazarlar

Paulo Coelho Özgeçmişi

Paulo Coelho, 24 Ağustos 1947 tarihinde Brezilya’ da doğdu. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez' den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazardır. 

Paulo Coelho yazarlığa başlamadan önce ülkesinde tanınan bir şarkı sözü yazarıydı. Bir süre gazetecilik de yapan Paulo Coelho, 1986 yılında Hıristiyanların Batı Avrupa' dan başlayıp İspanya' da Santiago de Compestela kentinde sona eren geleneksel hac yolculuğunu yaptı. Bu deneyimini Hac adlı kitabında anlattı. 1988 yılında yayınlanan romanı Simyacı, Coelho' yu en çok okunan çağdaş yazarlardan biri yaptı. 42 ülkede yayınlanan, 26 dile çevrilen Simyacı, benzersiz bir başarıya ulaştı ve bu kitap sayesinde Gabriel Garcia Marquez' den sonra en çok okunan Latin Amerikalı yazar oldu. Paulo Coelho' nun kurduğu Paulo Coelho Enstitüsü, ülkesindeki yoksul çocuk ve yaşlılara yardım etmektedir. Coelho, UNESCO' nun Kültürlerarası Diyaloglar programında danışman olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda İsviçre' nin Davos kentindeki Dünya Ekonomik Forumu' nu düzenleyen Schwab Vakfı' nın yönetim kurulundadır. Paulo Coelho pek çok saygın ödülün de sahibidir. Bunlar arasında Dünya Ekonomik Formu' nun verdiği Crystal Award ve Fransız Legion d' Honneur nişanı da vardır.  

Yazar 2002 yılında Brezilya Edebiyat Akademisi' ne kabul edildi. Coelho, ayrıca pek çok saygın basın kuruluşu için haftalık köşe yazıları yazmaktadır. Paulo Coelho Rio de Janerio'da yaşamaktadır.

Akra'da Bulunan Elyazması Beşinci Dağ Brida Casus
Elif Hac Hippi Işığın Savaşçısının El Kitabı

Piedra Irmağının Kıyısında

Oturdum Ağladım

Portobello Cadısı Simyacı Şeytan ve Genç Kadın
Veronika Ölmek İstiyor Zahir    


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası