Ray Bradbury

4 Eyl 2019 yazarlar

Ray Bradbury Özgeçmişi

Ray Bradbury, 22 Ağustos 1920 tarihinde Amerika’ da dünyaya geldi. Bradbury, yirmi yaşındayken Weird Tales' de yayımlanan ilk öyküsünden bu yana, 500' e yakın öykü, roman, oyun ve şiir kaleme almıştır. 

1934' te ailesiyle Los Angeles' a taşındı. 1947' de Marguerite McClure' la evlendi. Şimdi yetişkin olan dört kızları var ve halen Los Angeles' ta yaşamaktadırlar. Bugün dünyanın en büyük bilimkurgu ve fantezi yazarlarından biri olan Ray Bradbury, yirmi yaşındayken Weird Tales' de yayımlanan ilk öyküsünden bu yana, 500' e yakın öykü, roman, oyun ve şiir kaleme aldı. John Huston' un 1956 yapımı Moby Dick' inin televizyon senaryosunu yazdı. Sonraları, Alfred Hitchcock Şov ve Rod Sterling' in Alacakaranlık Kuşağı için senaryolar yazdı. Apollo astronot grubundan biri Ay' a indiğinde, Bradbury' nin romanı Dandelion Wine onuruna, bir kratere Dandelion Crater adını verdiler. Bradbury' den, Tokyo yakınlarında bir 21. yüzyıl kentinin tasarımı konusunda yardımcı olması istendi. Fahrenheit 451 operası 1988 sonbaharında sergilendi. Film versiyonu da 1966 yılında François Truffaut tarafından yönetilmiştir.  

Ray Bradbury, 5 Haziran 2012 tarihinde Amerika’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. 

Cadılar Bayramı Ağacı Fahrenheit 451 Güneşin Altın Elmaları Korku'nun Bütün Sesleri
Resimli Adam

Uğursuz Bir Şey

Geliyor Bu Yana

Yakma Zevki  


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası