Reşat Nuri Güntekin

4 Eyl 2019 yazarlar

Reşat Nuri Güntekin Özgeçmişi

Reşat Nuri Güntekin, 25 Kasım 1889 tarihinde İstanbul’ da doğdu. Cumhuriyet dönemi edebiyatında önemli bir yeri olan Çalıkuşu gibi birçok önemli eserlere imza atmış romancı, öykücü ve oyun yazarıdır. 

Babası askeri doktor olan Güntekin, babasının mesleğinden dolayı eğitimini farklı şehirlerde tamamlamak zorunda kaldı. Eğitimine ilk olarak Çanakkale' de başlayan Güntekin' in bu dönemde okuduğu Fatma Aliye Hanım' ın Udi ismindeki romanı onun sanat ve edebiyata olan ilgisini arttırdı. Çanakkale' deki evlerinde, babasının kütüphanesinde vakit geçiren Reşat Nuri, bu dönemde yazarlığa heves etmeye başladı. Çanakkale' den sonra İzmir' deki Frerler okulunda bir süre eğitim aldıktan sonra İstanbul' da Saint Joseph Lisesi' nde eğitim gördü. Yüksek eğitimini ise Darülfünun Edebiyat Şubesi' nde 1912 yılında bitirdi. Eğitiminden sonra çeşitli şehirlerde Fransızca ve Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Güntekin, I. Cihan Harbi' nin sonlarına doğru yazarlık yapmaya başladı. İlk olarak 1917 yılında Eski Ahbap adlı uzun hikaye ile kariyerine başlayan Güntekin' e ünü getiren eseri 1922' de Vakit Gazetesi' nde yayınlanmaya başlayan Çalıkuşu adlı eseridir. Ayrıca Yaprak Dökümü de diğer ünlü bir romanıdır. 

Reşat Nuri Güntekin, 7 Aralık 1956 tarihinde İngiltere’ de hayata gözlerini yumdu. Fakat geride bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Akşam Güneşi Ateş Gecesi Çalıkuşu Damga
Değirmen Dudaktan Kalbe Eski Hastalık Gizli El
Gökyüzü Harabelerin Çiçeği Kan Davası Kavak Yelleri
Kızılcık Dalları Leyla ile Mecnun Olağan İşler

Salgın

Madalyonun Ters Tarafı

Son Sığınak Tanrı Misafiri Yeşil Gece  


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası