Sabahattin Ali

4 Eyl 2019 yazarlar

Sabahattin Ali Özgeçmişi

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 tarihinde Edirne’ de dünyaya geldi. Öğretmen, gazeteci, şair, çevirmen ve yazar olan Sabahattin Ali kısacık ömründe bile birçok eser vermiştir. 

İlköğrenimini Üsküdar, Çanakkale ve Edremit' te yaptı. Balıkesir Muallim Mektebi' ni bitirdi. Aynı yıl Yozgat Cumhuriyet İlkolulu' na öğretmen oldu. Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla 1928' de Almanya' ya gitti. 1930 yılı mart ayında yurda döndü. Aydın ve Konya' da öğretmenlik yaptı. Resimli Ay dergisinde öykülerini yayınlamaya başladı. Atatürk' e hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklandı. Bir yıl hüküm giydi. Konya ve Sinop hapishanelerinde yattı. 1933 yılında memuriyet kaydı silindi. Cumhuriyet' in onuncu yıl dönümünde çıkarılan afla hapisten çıktı. Yeniden memur olabilmesi için bağlılığını ispatlaması istendi. Bu amaçla 15 Ocak 1934 tarihli Varlık dergisinde Benim Aşkım başlıklı, Atatürk' e övgü şiiri yayınladı. Karşılığında MEB Talim Terbiye Dairesi Mümeyyizliği' ne atandı. 1937 yılında askerlik yaptı. Ankara Musiki Muallim Mektebi Türkçe öğretmenliğine tayin edildi. Ardından çevirmen, öğretmen ve dramaturg olarak çalışacağı Devlet Konservatuarı' na atandı. 1945 yılında Yeni Dünya gazetesinin, 1946' da Marko Paşa' nın yayınına katıldı. Marko Paşa' daki yazıları yüzünden çeşitli kovuşturmalara uğradı. Bunlardan birinden 7 ay hüküm giydi.  

1948 yılında Zincirli Hürriyet' teki bir yazısından dolayı yine hakkında kovuşturma açıldı. Nakliyeciliğe başladı. 1 Nisan 1948 tarihinde yurt dışına kaçma girişimi sırasında öldürüldü. Cesedi öldürülüşünden iki buçuk ay sonra bulundu. Fakat geride bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Aldırma Gönül Bir Aşk Masalı Bütün Şiirleri

Canım Aliye,

Ruhum Filiz

Çakıcı'nın İlk Kurşunu Dağlar ve Rüzgar, Esirler Değirmen Esirler
Hep Genç Kalacağım İçimizdeki Şeytan Kağnı Kamyon
Kırlangıçlar Koyun Masalı Kuyucaklı Yusuf Kürk Mantolu Madonna

Markopaşa Yazıları

ve Ötekiler

Öyküler Ses Sırça Köşk
Tüm Eserleri-Öyküler Yeni Dünya    


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası