Sait Faik Abasıyanık

4 Eyl 2019 yazarlar

Sait Faik Abasıyanık Özgeçmişi

Sait Faik Abasıyanık, 18 Kasım 1906 tarihinde Sakarya’ da doğdu. Türk hikayeciliğinin önde gelen yazarlarından olan Abasıyanık, çağdaş hikayeciliğe yaptığı katkılarla Türk edebiyatında bir dönüm noktası sayılır. 

Klasik öykü tekniğini yıkarak doğayı ve insanları basit, samimi hem iyi hem kötü taraflarıyla oldukları gibi fakat şiirsel ve usta bir dille anlatmıştır. Bunu yaparken diğer çoğu Cumhuriyet sonrası sanatçısı gibi Batı' daki gelişmelere bağlı kalmamış, hiçbir edebi anlayışın etkisinde hareket etmemiş ve belli bir tarzın takipçisi olmamıştır. Toplumun problemlerine değil bireyin toplum içindeki sorunlarına yönelen yazar, öykülerinde çoğunlukla kendisinden yola çıkıp bireyler hakkında yazarak insan gerçeğini anlamaya çalışır. Çoğunlukla şehirli alt sınıfın hayatını yazan Abasıyanık, balıkçı, işsiz, kıraathane sahibi gibi karakterleri anlatır. İnsanların yaşama biçimlerini, isteklerini, tasalarını, korkularını ve sevinçlerini irdeleyerek, toplum meselelerinden çok insanı ele alan sanatçılar sınıfında yer almaktadır. Hikaye, roman, şiir yazan, çeviriler ve röportajlar yapan sanatçı bütün bu türleri kendine özgü tarzı ile kaynaştırmıştır. Yazarın, anlık heyecanlarını yansıtan izlenimci ve fovist ressamların üslubunu anımsatan bir tarzı olduğu söylenmiştir.

Kendi özgün dilini oluştururken Andre Gide, Comte de Lautreamont, Jean Genet gibi isimlerden etkilenen Abasıyanık, kendisinden sonra gelen Ferit Edgü, Adalet Ağaoğlu, Demir Özlü gibi pek çok yazara da öncülük etmiştir. Sait Faik Abasıyanık, 11 Mayıs 1954 tarihinde İstanbul’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat geride bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Alemdağ'da

Var Bir Yılan

Az Şekerli Havada Bulut Havuz Başı
Kayıp Aranıyor Kumpanya Lüzumsuz Adam Mahalle Kahvesi
Mahkeme Kapısı Medarı Maişet Motoru Sarnıç Son Kuşlar
Şahmerdan Şimdi Sevişme Vakti Tüneldeki Çocuk Yaşamak Hırsı


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası