Salman Rushdie

4 Eyl 2019 yazarlar

Salman Rushdie Özgeçmişi

Salman Rushdie, 19 Haziran Hindistan’ da doğmuştur. Romanlarının çoğu Hindistan' ı konu alır. Anlatımı, mit ve fanteziyi gerçeklik ile iç içe geçiren bir tarzdır. 

Cambridge' de tarih eğitimi gören Rüşdi, fantastik bir bilimkurgu denemesi olan ilk romanı Grimus ile eleştirmenlerin dikkatini çektikten sonra, Geceyarısı Çocukları romanıyla dünya çapında ün kazandı. Hindistan’ ın tarihini ve politikasına eleştirel yaklaşımı nedeniyle Hindistan' da yasaklanan bu romanı, bu kez Pakistan' da aynı akıbete uğrayan Utanç’ ı izledi. Nikaragua anılarını aktardığı Jaguar Gülüşü, ardından yazdığı Şeytan Ayetleri ile 1988 Whitbread ödülünü kazandıysa da Müslümanlığa hakaret ettiği gerekçesiyle kitap Hindistan ve Güney Afrika' da yasaklandıktan sonra Humeyni tarafından yazar hakkında ölüm fetvası verildi.  

Kasım 2005 ve Haziran 2008 tarihlerinde Amerika’ dan Foreign Policy ve İngiltere' den Prospect dergilerinin internet üzerinden okuyucu anketleri ile oluşturduğu Dünyanın ilk 100 entelektüeli listelerinde, 2005 yılında 10. sırada, 2008 yılında da 23. sırada yerini almıştır.

Doğu, Batı Floransa Büyücüsü

İki Yıl Sekiz Ay

Yirmi Sekiz Gece

Öfke
Soytarı Şalimar Utanç    


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası