Stefan Zweig

4 Eyl 2019 yazarlar

Stefan Zweig Özgeçmişi

Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 tarihinde Avusturya’ da dünyaya geldi. Zweig, romancı, oyun yazarı, gazeteci ve biyografi yazarıdır. Dünya Klasiklerinin babası olarak da bilinmektedir. 

İlk şiirlerini lise yıllarında yazdı. Hugo Von ve Paul Verlaine şiirlerini Almanyacaya çevirdi. 1. Dünya Savaşı’ nda gönüllü olarak Viyana’ da savaş karargahında Arşiv Memuru olarak çalıştı. Savaş bittikten sonra Avusturya’ ya döndü Salzburg’ a yerleşerek Frederike Von Winternit ile evlendi. Burada yaklaşık 20 yıl kaldı. Burada geçirdiği yıllar en verimli yıllarıydı yazarın. İnsanlarla güzel dostluklar kurdu ve bu dönemde edebiyatı doruklara kadar çıkardı. Salzburg’ da geçen senelerinde Stefan Zweig Avrupa’ nın düşünsel birliğinde ağırlığını koydu bir takım konferans ve makaleleri ile aşırıcılığa karşı devamlı uyarılarda bulundu. 1927 yılında Duygu Karmaşası, Yıldızın Parladığı Anlar, Tarihsel Baş Minyatür isimli kitaplarını yayınladı. Stefan Zweig, Tolstoy’ un 100. doğum yıl dönümünde kutlamalara katılmak için Sovyetler Birliği’ ne gitti. 1933’ de Nazilerin yaktığı kitaplar içinde Yahudi kökenli Stefan Zweig’ in de kitapları da yer alıyordu. Zweig bundan sonra ülkesini terk ederek Londra’ ya yerleşmek zorunda kaldı. Burada da huzur bulamadı. 1937 yılında karısı Frederike’ den ayrıldı. Tam bir sene sonra Portekiz'e giderken yanında Lotte Altman isimli bir kadın vardı. Stefan da İngiliz vatandaşlığına geçmek için müracaat etmişti. Daha sonra Lotte Altman ile evlendi yazar. II. Dünya savaşında İngiliz tabiiyetine girerek New York, Arjantin, Portekiz’ e gitti. Brezilya’ ya yerleşmeye karar veren yazar orada çok ünlü eseri Satranç öyküsünü yayınladı. Oldukça üretken olması ile bilinen Zweig denemeler yazdı. Biyografi alanındaki çalışmalarını Freud’ a ve psikolojiye olan ilgisinden dolayı etkilenmişti. Balzac, Dickens, Dostoyevski gibi üç büyüğün biyografilerini hazırladı.

Patlak veren savaş tüm dünyayı yakmaktaydı bu da en çok Zweig’ i üzüyordu. Büyük yazar Zweig Alman bir şair olan Kleist kendini ve eşini silahla vurarak intihar etmesinden etkilenmiş ve karısı Lotte ile bu benzerliği yaşamak ister. Zweig bunun sonucunda bir soda şişesine bol miktarda Veronal denilen zehri ilave eder ve bu şişeden üç yudum alarak eşine şişeyi uzatır şunları söyler: ''Yanıma gelmek arzusundaysan eğer bunu istediğin zaman yapabilirsin der.'' Lotte şişenin tamamını içer ve eşinin yanına uzanır. Son uykularına yatarlar. 22 Şubat 1942 tarihinde Brezilya’ da hayata gözlerini yumarlar. Fakat geride bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. Hitlere karşı nefret duyan Zweig çiftinin intiharına neden olmuş fakat tarih tekerrür ederek 3 yıl sonra Nazilerin Rusya’ ya karşı yenilmesinden sonra Hitler eşi ile birlikte intihar etmiştir.

Acımak

Alacakaranlıkta

Bir Öykü

Amerigo - Tarihi Bir

Yanılgının Hikayesi

Amok Koşucusu
Amok Ay Işığı Sokağı

Bilinmeyen Bir Kadın

Mektubu

Bir Çöküşün Hikayesi
Bir Kadının 24 Saati Bir Kalbin Çöküşü

Bizans'ın Düşüşü

Sultan Mehmed Han’ın

İstanbul’u Fethi

Bizans'ın Fethi

29 Mayıs 1453

Castellio Calvin'e Karşı ya da

Vicdanın Zorbalığa İsyanı

Castellio

Calvin'e Karşı

Cenevre Gölü'ndeki

Olay

Chess
Değişim Rüzgarı Dostlarla Mektuplaşmalar Dünün Dünyası Dürtü

Dürüst Aptal Efsanesi

''Verlaıne''

Efsaneler Erika Ewald'in Aşkı Fantastik Gece
Freud Ve Öğretisi

Freud

Mutluluğun Mimarı

Geç Ödenen Bedel Geçmişe Yolculuk
Geleceğin Ülkesi Gölge Kadınlar Gömülü Şamdan

Görünmez Koleksiyon

Unutulmuş Düşler & Karda

Günlükler Hayatın Mucizeleri

İnsanlığın Yıldızının

Parladığı Anlar

Kadın ve Manzara

Kendi Hayatının

Şiirini Yazanlar

Kendileriyle Savaşanlar Kızıl Korku
Lyon'da Düğün Masalımsı Bir Gece Mecburiyet

Meçhul Bir Kadının

Mektubu

Mektuplaşmalar

1912-1942

Merhamet Montaigne Mürebbiye

Nietzsche

Yaralı Ruhların Şifacısı

Olağanüstü Bir Gece Ormanın Üzerindeki Yıldız Ölümsüz Kardeşin Gözleri
Postacı Kız

Rahel

Tanrı'yla Hesaplaşıyor

Romain Rolland Ruh Yoluyla Tedavi
Sabırsız Yürek Şeytanla Savaş Unutulmuş Düşler Uykusuz Dünya
Üç Büyük Usta

Vicdan Zorbalığa Karşı

ya da Castello Calvin'e

Virata, Ya Da Ölümsüz

Bir Kardeşin Gözleri

Yakıcı Sır
Yalnızlığın Keşfi Yarının Tarihi Yıldızın Parladığı Tarihsel Anlar Yürek Çöküntüsü
Zorunluluk      


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası