Stefan Zweig

4 Eyl 2019 yazarlar

Stefan Zweig Özgeçmişi

Stefan Zweig, 28 Kasım 1881 tarihinde Avusturya’ da dünyaya geldi. Zweig, romancı, oyun yazarı, gazeteci ve biyografi yazarıdır. Dünya Klasiklerinin babası olarak da bilinmektedir. 

İlk şiirlerini lise yıllarında yazdı. Hugo Von ve Paul Verlaine şiirlerini Almanyacaya çevirdi. 1. Dünya Savaşı’ nda gönüllü olarak Viyana’ da savaş karargahında Arşiv Memuru olarak çalıştı. Savaş bittikten sonra Avusturya’ ya döndü Salzburg’ a yerleşerek Frederike Von Winternit ile evlendi. Burada yaklaşık 20 yıl kaldı. Burada geçirdiği yıllar en verimli yıllarıydı yazarın. İnsanlarla güzel dostluklar kurdu ve bu dönemde edebiyatı doruklara kadar çıkardı. Salzburg’ da geçen senelerinde Stefan Zweig Avrupa’ nın düşünsel birliğinde ağırlığını koydu bir takım konferans ve makaleleri ile aşırıcılığa karşı devamlı uyarılarda bulundu. 1927 yılında Duygu Karmaşası, Yıldızın Parladığı Anlar, Tarihsel Baş Minyatür isimli kitaplarını yayınladı. Stefan Zweig, Tolstoy’ un 100. doğum yıl dönümünde kutlamalara katılmak için Sovyetler Birliği’ ne gitti. 1933’ de Nazilerin yaktığı kitaplar içinde Yahudi kökenli Stefan Zweig’ in de kitapları da yer alıyordu. Zweig bundan sonra ülkesini terk ederek Londra’ ya yerleşmek zorunda kaldı. Burada da huzur bulamadı. 1937 yılında karısı Frederike’ den ayrıldı. Tam bir sene sonra Portekiz'e giderken yanında Lotte Altman isimli bir kadın vardı. Stefan da İngiliz vatandaşlığına geçmek için müracaat etmişti. Daha sonra Lotte Altman ile evlendi yazar. II. Dünya savaşında İngiliz tabiiyetine girerek New York, Arjantin, Portekiz’ e gitti. Brezilya’ ya yerleşmeye karar veren yazar orada çok ünlü eseri Satranç öyküsünü yayınladı. Oldukça üretken olması ile bilinen Zweig denemeler yazdı. Biyografi alanındaki çalışmalarını Freud’ a ve psikolojiye olan ilgisinden dolayı etkilenmişti. Balzac, Dickens, Dostoyevski gibi üç büyüğün biyografilerini hazırladı.

Patlak veren savaş tüm dünyayı yakmaktaydı bu da en çok Zweig’ i üzüyordu. Büyük yazar Zweig Alman bir şair olan Kleist kendini ve eşini silahla vurarak intihar etmesinden etkilenmiş ve karısı Lotte ile bu benzerliği yaşamak ister. Zweig bunun sonucunda bir soda şişesine bol miktarda Veronal denilen zehri ilave eder ve bu şişeden üç yudum alarak eşine şişeyi uzatır şunları söyler: ''Yanıma gelmek arzusundaysan eğer bunu istediğin zaman yapabilirsin der.'' Lotte şişenin tamamını içer ve eşinin yanına uzanır. Son uykularına yatarlar. 22 Şubat 1942 tarihinde Brezilya’ da hayata gözlerini yumarlar. Fakat geride bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. Hitlere karşı nefret duyan Zweig çiftinin intiharına neden olmuş fakat tarih tekerrür ederek 3 yıl sonra Nazilerin Rusya’ ya karşı yenilmesinden sonra Hitler eşi ile birlikte intihar etmiştir.

Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 
Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı  Kitap Adı 


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası