Stephen King

4 Eyl 2019 yazarlar

Stephen King Özgeçmişi

Stephen King, 21 Eylül 1947 tarihinde Amerika’ da dünyaya geldi. Pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye aktarılmıştır. 

Genellikle gerilim ve korku türünde eserler yazmıştır. Kitaplarının çoğu Türkçeye de çevrilmiştir. İlk romanı Göz 1974 yılında yayınlanmıştır. Özellikle 1982 yılında başlayıp, 2005 yılında sona erdirmiş olduğu Kara Kule serisi ile ünlüdür. Pek çok kitabı senaryolaştırılıp beyaz perdeye de aktarılmıştır. İlk profesyonel kısa öykü satışını The Glass Floor adlı öyküsüyle Starling Mystery Stories' e yazmıştır. Colorado’ya taşınmasından sonra Medyum adlı kitabını yazdı. 1975 yazında yeniden Maine’ e dönen King, aynı yıl içinde Mahşer adlı yapıtını kaleme almıştır. Kariyeri boyunca Kujo, Hayvan MezarlığıChristine ve Sadist gibi ülkemizde de büyük hayran kitlesi oluşturan birçok korku romanına imza attı. King' in ayrıca, masalsı bir fantezi kitabı olan Ejderha’ nın Gözü ve Kara Kule serisi de en sevilen eserleri arasında yer almaktadır. Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol gibi başyapıt denilebilecek güzellikteki sinema filmlerinin yazarı olan King' in, belki de en büyük başarısı sinematografik roman tarzını uygulamaktaki başarısıdır. 

Kendisini tekrar ettiği gerekçesiyle 2002 yılında yazarlığı bıraktığını açıklamıştır. Ancak bu kitaptan sonra birçok yeni eser verdi. King’ in en son romanı 2009 Kasım'ında yayımlanan Kubbenin Altında olup, New York Times En Çok Satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kalmıştır. Stephen King’ in 22 Mayıs 2018 tarihinde Yabancı adlı kitabını yayınlamıştır. Ve bu kitabı da kısa sürede en çok kitaplar arasına girmiştir.

Amerikan Vampiri Calla'nın Kurtları Colorado Kid Çılgınlığın Ötesi

Düzenleyiciler

Yaratık Yeniden Doğuyor

Eğlence Parkı Ejdarhanın Gözleri Falcı
Hayatı Emen Karanlık Kim Bulduysa Onundur Kujo Kule

Kuşku Mevsimi ve

Esaretin Bedeli

Mahşer Medyum O
Ölüm Dansı Rüya Avcısı Rüyalar Karabasanlar 1 Rüyalar Karabasanlar 2
Rüyalar Karabasanlar 3 Silahşör Sis Susannah'ın Şarkısı
Tılsım

Tom Gordon'a

Aşık Olan Kız

Uyuyan Güzeller Üç'ün Çekilişi
Yabancı Yaratık Yeşil Yol Yüzyılın Fırtınası


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası