Tarık Buğra

5 Eyl 2019 yazarlar

Tarık Buğra Özgeçmişi

Tarık Buğra, 2 Eylül 1918 tarihinde Akşehir’ de dünyaya geldi. Yazdığı eserlerle birçok ödül alan sanatçı Devlet Sanatçısı unvanını da almıştır. 

İlköğrenimini doğduğu yerde tamamlamıştır. Yazar olmaya lise yıllarında karar veren Tarık Buğra, 1936 yılında Konya Lisesi’ nden mezun olmuştur. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ ne kaydını yaptırmış, 2 yıl sonra Hukuk Fakültesi’ ne geçmiş, oradan da Edebiyat Fakültesi’ nde okumaya başlamıştır. Mezuniyet tezini vermeden buradan da ayrılmıştır. Gazeteciliğe babasıyla beraber çıkardığı Nasrettin Hoca ile başladı. Birçok gazete ve dergide yazan sanatçı Tercüman gazetesinden 1976 yılında istifa etmiş ve tamamıyla edebiyata yönelmiştir. Yazarın adını duyuran eser, Kurtuluş Savaşı’ nı yaşayan Anadolu halkının yaşamını ele aldığı Küçük Ağa’ dır. Eserlerinde toplumsal çatışmaları psikolojik açılardan gören yazar, sanatın gerçekliğini toplum gerçekliğinin karşısına çıkarmıştır. 

Tarık Buğra, 26 Şubat 1994 tarihinde kanserden hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Ayakta Durmak İstiyorum Dönemeçte Firavun İmanı Gençliğim Eyvah
İbişin Rüyası Politika Dışı Siyah Kehribar Tarık Buğra
Tarık Buğra ile Söyleşi Yalnızlar    


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası