Tevfik Fikret

5 Eyl 2019 yazarlar

Tevfik Fikret Özgeçmişi

Tevfik Fikret, 24 Aralık 1867 tarihinde İstanbul’ da dünyaya geldi. 19. yüzyılın yarısından sonra Tazminat ruhuyla yetişen Türk edebiyatının en büyük şairi ve yazarlarından biridir. 

1888 yılında Galatasaray Lisesi’ ni birincilikle bitirerek birçok görevde memurluk yaptı. Ticaret Mekteb-i Alisi’ nde Fransızca ve hat dersleri verdi. 1891 yılında Mirsad dergisinin düzenlediği şiir yarışmasında birinci oldu. Bu birincilik onu edebiyat çevresinde tanınmasına yardımcı oldu. Mekteb-i Sultani’ ye Türkçe öğretmeni olarak atandı. Dergi Tevfik Fikret döneminde Edebiyat-ı Cedide’ nin yayın organı kimliği kazandı. Robert Koleji’ ne Türkçe Öğretmeni olarak girdi. Dergideki görevinden ayrıldı. 2. Meşrutiyet’ in en ateşli savunucusu olmuştur. Mekteb-i Sultani müdürlüğüne getirildi. 31 Mart olaylarını protesto etmek için bu görevinden ayrıldı. Öğrencilerinin ısrarları ile tekrar görevine döndü. İttihat ve Terakki hükümetine karşı çıktı ve Robert Koleji’ nin yanında olan evi Aşiyanda inzivaya çekildi. Bu sıralarda ağır bir şeker hastalığına yakalanmıştır.  

Daha sert bir perdeden şiirlerini yazmaya devam etti. Sis şiiri bunun ilk örneğidir. Ölene kadar bu üslubunu korumuştur. Tevfik Fikret şiirlerinde konu zenginliği ile Türk şiirinin ufkunu açmıştır. Kendinden sonraki kuşaklara önderlik etmiştir. Tevfik Fikret, 19 Ağustos 1915 tarihinde İstanbul’ da hayata gözlerini yunmuştur. Fakat hem arkasında bıraktığı eserler hem de dik duruşuyla günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Devir, Şahsiyet, Eser Rübab-ı Şikeste Şermin

Yeni Türk Edebiyatı

AntolojisiBLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası