Thomas Mann

5 Eyl 2019 yazarlar

Thomas Mann Özgeçmişi

Thomas Mann, 6 Haziran 1875 tarihinde Almanya’ da dünyaya geldi. 20. yüzyılın en önemli Alman yazarlarından biridir. 1929 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ nü kazanmıştır. 

Mann, Johann Wolfgang Von Goethe' nin yapıtlarını kendi yapıtında bir tüzük ve konu bulmada örnek olarak kullanmıştır. Avrupa ve Alman ruhuna dair analiz ve eleştiriler yaparken, eski Alman hikayeleri ve Kitab-ı Mukaddes' te geçen kıssalardan, Goethe' nin, Nietzsche' nin ve Schopenhauer' in düşüncelerinden faydalanmıştır. Kendi ailesini örnek alarak oluşturduğu ilk romanı Buddenbrook Ailesi' nde örnek olacak biçimde anlatıldığı gibi, yapıtlarının başlıca konusunu burjuvazinin yozlaşması oluşturmaktadır. Mann, özellikle Alman edebiyatında önemli bir yer edinmiş olan Bildungsroman türünde yetkin eserler vermiştir.  

1933' te Nazilerin iktidara gelişinin ardından önce İsviçre' ye ardından ise Amerika’ ya göç etmiştir. 1944' te Amerika vatandaşlığı almakla beraber, 1952' de yeniden İsviçre' ye dönmüş ve hayatının sonuna kadar burada kalmıştır. Thomas Mann, 12 Ağustos 1955 tarihinde İsviçre’ de hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Alacakaranlıkta Aldanan Kadın Bir Ailenin Çöküşü Büyülü Dağ
Değişen Kafalar Doktor Faustus

Dolandırıcı Felix Krull'un

İtirafları

Efendi ile Köpeği
Majesteleri Kral Mektuplar Seçilen

Yusuf ve Kardeşleri

Doyuran Yusuf

Zor Saat      


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası