Turgut Özakman

5 Eyl 2019 yazarlar

Turgut Özakman Özgeçmişi

Turgut Özakman, 1 Eylül 1930 tarihinde Ankara’ da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi' nde Fahri Doktor unvanı verilen Özakman, sayısız esere imza atmıştır. 

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi' ni bitirdi. Bir süre avukatlık yaptı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü' ne devam ettikten sonra Devlet Tiyatrosu' na dramaturg olarak girdi. TRT' de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 ve 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988 ve 1994 yılları arasında Radyo Televizyon Yüksek Kurulu' nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü' nde kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri vermiştir. Nisan 2002' de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya Turgut Özakman Sahnesi adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman' a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen, 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı' nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler adlı belgesel romanı cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı. 

Turgut Özakman, 28 Eylül 2013 tarihinde Ankara’ da hayata gözlerini yumdu. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

19 Mayıs 1999

Atatürk Yeniden Samsun'da

1881 - 1938 Atatürk,

Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet

Kronolojisi

Atatürk ve Cumhuriyet Kronolojisi

Başbakan Sayın R.T. Erdoğan'a

ve Herkese Açık Mektup

Cumhuriyet - Türk Mucizesi Cumhuriyet Kazanımları Çanakkale Geçilmez Çılgın Türkler Kıbrıs
Deli Bayramı Komşularımız Diriliş-Çanakkale 1915 Dr. Rıza Nur Dosyası Fehim Paşa Konağı
Korkma İnsancık Korkma

Oyun ve Senaryo

Yazma Tekniği

Pembe Evin Kaderi Romantika
Üç Destan Şu Çılgın Türkler Töre Unutulmaz Şiirler

Vahidettin, Mustafa Kemal

ve Milli Mücadele

     


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası