Victor Hugo

5 Eyl 2019 yazarlar

Victor Hugo Özgeçmişi

Victor Hugo, 26 Şubat 1802 tarihinde Fransa’ da dünyaya geldi. Romantizm akımının lideri olan Victor Hugo, düz yazı ve şiir ustasıdır. Kendisinden sonra gelen birçok şair ve yazarı etkilemiştir. 

O dönemde Fransa’ da siyasi yönden büyük bir çalkantı vardı. Kendisi iki yaşındayken Napolyon başa geçmiştir. On sekiz yaşında ise Bourbon monarşisi tekrar başa geçmiştir. Babası Napolyon’ un subaylarından olduğundan dolayı Napolyon tahttan indikten sonra geçim sıkıntısı yaşamaya başlamışlardır. 1821 yılında da annesini kaybetmiştir. Victor Hugo’ nun oldukça güçlü bir tekniği vardı. Fransız şiirini büyük bir ahenkle yazdı. Romanları da dil bakımından şiirlerine benzemektedir. Balzac ve Dumas’ ı bu yönüyle geçmiştir. İlham kaynakları sınırsız olan bir yazardır. Victor Hugo’ yu dünya çapında tanıtan eseri hiç şüphesiz Sefiller adlı romanıdır. Charles DickensFyodor Dostoyevski, Oscar Wilde, Albert Camus, Tolstoy gibi pek çok edebiyatçıyı etkilemiştir. Roman, tiyatro ve şiir türünde eserler vermiştir. 

Victor Hugo, 22 Mayıs 1885 tarihinde Fransa’ da hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Bir İdam Mahkumunun

Son Günü

Bir Nutuk Bir Mektup Deniz İşçileri Doksan Üç
Hernani Notre Dame'ın Kamburu Sefiller  


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası