Virginia Woolf

5 Eyl 2019 yazarlar

Virginia Woolf Özgeçmişi

Virginia Woolf, 25 Ocak 1882 tarihinde İngiltere’ de dünyaya geldi. Hem feminist hem de modernist bir yazar olan Woolf 20. yüzyılın en önemli yazarlarındandır. 

Victoria Devri' nin tanınmış yazarlarından Sir Leslie Stephen' ın kızıydı. Annesi ve babası daha önce başkalarıyla evlenmişler, dul kaldıktan sonra ise bir araya gelmişlerdi. Her ikisinin de ilk eşlerinden çocukları vardı. Sir Leslie Stephen' ın ilk eşi, ünlü romancı William Makepeace Thackeray' nın kızıydı. Thackeray' nın eşi akıl hastası olduğundan, Leslie Stephen' ın bu kadından olan kızı Laura, anneannesine çekmiş, yirmi yaşında bir akıl hastanesine kapatılmıştı. Virginia' nın annesi Julia Duckworth ile Leslie Stephen' ın beş çocukları oldu. Yaş sırasıyla Vanessa, Julian, Thoby, Virginia ve Adrian. Virginia on üç yaşındayken annesi ansızın ölmüştür. Woolf, o yıllarda kadınların ikinci planda kalması nedeni ile okula gönderilememiş fakat babası yardımı ile kendini geliştirmiştir. Virginia Woolf, 1895' de bir gazetede kısa hikayelerini yayınlatır. Özellikle, Victoria tarzı yaşamaya karşı olan Virginia Woolf, yazılarında da bundan bahsetmektedir. 

Virginia Woolf, 28 Mart 1941 tarihinde İngiltere’ de hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Bayan Dalloway Benlik Üzerine Denemeler

Bir Hava Taarruzu Sırasında

Barış Üzerine Düşünceler

Bir Yazarın Güncesi
Bir Yazarın Günlüğü Deniz Feneri En Güzel Köpek Hikayeleri Granit ve Gökkuşağı
Güvenin Ölümü Hasta Olmaya Dair Jacob'ın Odası Kendine Ait Bir Oda
Kitap Nasıl Okunmalı Londra Manzaraları Pazartesi ya da Salı Üç Gine
Varolma Anları

Yaşlı Dul Kadın

ve Papağan

Yıllar  


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası