Vladimir Nabokov

5 Eyl 2019 yazarlar

Vladimir Nabokov Özgeçmişi

Vladimir Nabokov, 22 Nisan 1899 tarihinde Rusya’ da dünyaya geldi. En tanınmış eseri Stanley Kubrick ve Adrian Lyne tarafından filme de çekilen Lolita adlı romanıdır. 

Özel eğitim gördü ve küçük yaşta İngilizce öğrendi. Bolşevikler iktidara geldiğinde aile Rusya' dan ayrılarak önce Londra, sonra Berlin' e gitti. Öğrenimini Cambridge Üniversitesi, Trinity College' de tamamladı. 1923 ile 1940 arasında anadilinde romanlar, hikayeler, oyunlar, şiirler yazdı ve kuşağının seçkin Rus göçmen yazarlarından biri olarak ün kazandı. 1940 yılında karısı ve oğluyla Amerika’ ya göç etti ve 1941' den 1948' e kadar Wellesley College' de dersler verdi. 1955' te yayımlanan Lolita' nın dünya çapındaki başarısından sonra, 1959' da Cornell Üniversitesi Rus edebiyatı profesörlüğünden emekli olarak İsviçre' ye yerleşti. İngilizce ilk romanı olan The Real Life of Sebastian Knight' ı 1941' de yayımladı ve bu dili şaşırtıcı bir yaratıcılıkla kullanarak eserlerini İngilizce yazmaya devam etti. Yazarlığının yanı sıra, ünlü bir kelebek toplayıcısı ve satranç problemleri yaratıcısıdır. 

Vladimir Nabokov, 2 Temmuz 1977 tarihinde İsviçre’ de hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Bir Günbatımının Ayrıntıları Cinnet Çarpık Dünya Don Quijote Dersleri
Edebiyat Dersleri Göz İhtişam Karanlıkta Kahkaha
Lolita Maşenka Nikolay Gogol Saydam Şeyler
Solgun Ateş Yetenek    


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası