William Faulkner

5 Eyl 2019 yazarlar

William Faulkner Özgeçmişi

William Faulkner, 25 Eylül 1897 tarihinde Amerika’ da doğdu. Eserlerinde genel olarak Güney kültürünün çöküşü ve bozuluşunu, aile sevgisi ve gururunun yok oluşunu ele almaktadır. 

Güney geleneğinden etkilenen bir çocukluk geçirmiştir. 1921 yılında okulu bırakarak New York' a gitmiştir. New York' ta bir kitapçıda çalışmış ve Sheerwood Anderson' ın ileride eşi olacak olan Elizabeth Prall' la tanışıp arkadaşlık kurmuştur. Aynı yıl Oxford' a tekrar dönerek üniversitede postane müdürü olarak çalışmaya başlamıştır. Yazarın 1929 yılında kadar olan çalışmalarında şeytani özellikler taşıyan karanlık kötü kadın karakterler görülürken, 1928 yılında Estella boşanarak William Faulkner' e dönmesi ve onunla evlenmesi ile bu kadın modeli değişmiştir. William Faulkner, eserlerinde genel olarak Güney kültürünün çöküşü ve bozuluşunu, aile sevgisi ve gururunun yok oluşunu ele almaktadır. 1949 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ nü ondan sonra 1955 yılında Pulitzer ödülünü de kazanmıştır. 

William Faulkner, 6 Temmuz 1962 tarihinde Amerika’ da hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Ağustos Işığı Ayı Çılgın Palmiyeler Dilek Ağacı
Döşeğimde Ölürken Köy Kurtar Halkımı Musa Mektuplar
Ses ve Öfke Tapınak Yenilmeyenler  


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası