William Shakespeare

5 Eyl 2019 yazarlar

William Shakespeare Özgeçmişi

William Shakespeare, 26 Nisan 1564 yılında İngiltere’ de dünyaya geldi. Elizabeth döneminin değil tüm dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyun yazarı olarak bilinmektedir.  

John Shakespaere’ nin üç oğlundan biridir. Babası tüccar olduğu için maddi durumu iyidir. Bu nedenle eğitim dili Latince olan bir okulda eğitim görmüştür. Bu okulda Roma edebiyatı klasikleri eğitimi aldığı için üniversiteye gitmemiştir. Şiirlerinde normal insan yaşantısına yakın sakin bir hava yaratmıştır. Düş kırıklığı, ayrılık, endişe, yabancılaşma ve başarısızlık gibi duyguları işlemiştir. Klasik oyunlar ile yazarların yaşamlarını oyunlaştırmada usta bir yazar ve yönetmen olarak kabul edilen, yazılan ve sahnelenen Şu Bizim Will adlı oyun, şairin oyunlarına da ilginç bir dramaturjiyle yaklaşmaktadır. Komedi oyunlarının içinde birçok öykü iç içe geçmiştir. Genellikle evlilikle son bulan bu komediler izleyicinin beklentisini karşılamaktadır. Düşünsel bütün olarak yazılan komedileri bir dans ya da satranç oyunu gibi zarif ve karmaşıktır.

Özellikle Romeo ve Juliet adlı eseri en çok satan eserlerinden biridir. William Shakespeare yetersiz eğitim görmesine rağmen yazdığı yapıtlar sayesinde büyük bir edebiyatçı olduğunu kanıtlamıştır. Bu sayede dünyanın en iyi edebiyatçıları arasında yerini almıştır. William Shakespeare, 23 Nisan 1616 İngiltere’ de hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

2 . Richard Antaonius ve Kleopatra Nasıl Hoşunuza Giderse Aşk ve Anlatı Şiirleri
Aşkın Emeği Boşuna Atinalı Timon Bahar Noktası Bir Yaz Gecesi Rüyası
Cardenio Fırtına Hamlet Hırçın Kız
İki Soylu Akraba Kısasa Kısas Kış Masalı Kral 6. Henry

Kral John'un

Yaşamı ve Ölümü

Kral Lear Kuru Gürültü Macbeth
On İkinci Gece Othello Romeo ve Juliet Sen Aydınlatırsın Geceyi
Soneler Venedik Taciri Yanlışlıklar Komedyası Yok Yere Yaygara


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası