Yakup Kadri Karaosmanoğlu

5 Eyl 2019 yazarlar

Yakup Kadri Karaosmanoğlu Özgeçmişi

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 27 Mart 1889 Mısır’ da dünyaya geldi. Eserlerinde karakterlerin ruh ve fiziksel özelliklerini başarılı bir şekilde yansıtmıştır. 

Ailesiyle birlikte Mısır’ a gitmiştir. Mısır’ da Fransız Kolejine devam etmiştir. 1909 yılında İstanbul’ a geldikten sonra Fecr-i Ati topluluğuna katılmıştır. Felsefe ve edebiyat öğretmenliğinin yanı sıra çeşitli dergi ve gazetelerde makale ve öyküler yazmıştır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu ilk olarak Fecr-i Ati topluluğunda yer almıştır. Daha sonra ise Milli Edebiyat topluluğunda görev almıştır. Cumhuriyet döneminde de başarılı eserler vermiştir. Halk yararını gözeten yazılarıyla ön plana çıkmıştır. Hikaye, anı, mensur şiir, makale, deneme, tiyatro türlerinde eser veren sanatçı daha çok romanlarıyla tanınmıştır. Fecr-i Ati topluluğundan kısa süre sonra Yahya Kemal ile birlikte neoklasisizm akımından etkilenmiştir. Romanlarında genel olarak Türk toplumunun yaşam tarzına ve sorunlarına yönelmiştir. Romanlarına bütün olarak bakıldığında Tanzimat Döneminden Cumhuriyet Dönemine kadar Türk toplumun geçirdiği değişiklikleri görmek de mümkündür.  

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, 13 Aralık 1974 tarihinde Ankara’ da hayata gözlerini yunmuştur. Fakat arkasında bıraktığı eserler günümüzde de yaşamaya devam etmektedir.

Ahmet Haşim -Monografi

Alp Dağları'ndan ve Miss

Chalfrin'in Albümünden

Anamın Kitabı Ankara
Atatürk Bir Serencam Bir Sürgün

Ergenekon

Milli Mücadele Yazıları

Gençlik ve Edebiyat

Hatıraları

Hep O Şarkı Hikayeler Hüküm Gecesi
İnsan-Eser-Fikir-Uslüp Milli Savaş Hikayeleri Nur Baba Panorama
Politikada 45 Yıl Sodom ve Gomore Tiyatro Eserleri Vatan Yolunda
Yaban

Yakup Kadri

Karaosmanoğlu

Zoraki Diplomat  


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası