Zülfü Livaneli

5 Eyl 2019 yazarlar

Zülfü Livaneli Özgeçmişi

Zülfü Livaneli, 20 Haziran 1946 tarihinde Konya’ da dünyaya gelmiştir. Farklı alanlarda yazdığı eserleri otuzdan fazla uluslararası ödülle taçlanmıştır. 

Küçük yaşlarından itibaren müziğe ilgi duymaya başladı ve saz çalmayı öğrendi. Kendine has yorumları sayesinde dünyaca tanınmaya başlandı. Müziği kadar yazdığı hikaye kitaplarıyla da oldukça sevilen ve ilgi gören yazar 1997 yılında verdiği konsere 500.000 kişi gelerek o dönemin en büyük rekorunu kırmıştır. Zülfü Livaneli’ nin şarkıları edebiyat ve şiirle iç içe geçmiştir. Nazım Hikmet, Orhan Veli, Yaşar Kemal, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Sabahattin Ali ve Ataol Behramoğlu’ nun şiirlerini şarkı yapmıştır. Müzisyen kimliğinin yanı sıra deneme, hikaye ve roman da yazmıştır. Kitapları Türkiye’nin yanı sıra Çin, İspanya, Güney Kore ve Almanya’ da en çok satanlar arasına girmeyi başlamıştır. İlk romanı Engereğin Gözündeki Kamaşma eseri Zülfü Livaneli bu romanıyla Balkan Edebiyat Ödülü’ nü kazanmıştır. Kitabı daha sonra İspanya, Çin Kore ve Almanya’ da satışa çıkarılmıştır.  

2001 yılında yazdığı Bir Kedi Bir Adam Bir Ölüm romanı Yunus Nadi Yayımlanmamış Roman Ödülü’ nü kazanmıştır. 2006 yılında ise Mutluluk romanıyla birlikte Barnes & Noble Yeni Büyük Yazarları Ödülü’ nü kazanmıştır. 2009 yılında Son Ada romanıyla birlikte Orhan Kemal Roman Armağanı’ nı kazanmıştır.

Ada Arafat'ta Bir Çocuk Atatürk’ün İzinde

Bir Kedi, Bir Adam,

Bir Ölüm

Edebiyat Mutluluktur Elia İle Yolculuk Engereğin Gözü Günes Topla Benim Için
Huzursuzluk Kardeşimin Hikayesi Konstantiniyye Oteli Leyla'nın Evi
 
 

Livaneli 50. Yil

Bir Kusaktan Bir Kusaga

Livaneli'nin

Penceresinden

Mutluluk Neylersin
Orta Zekalılar Cenneti Rüzgarlar Hep Gençtir Serenad Sevdalım Hayat
Son Ada Zor Yillar    


BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası