Kelime-Bul Blog

Deniz Tanrısı Neptün

17 Eki 2019 Irem Can blog

Neptün Güneş Sistemindeki sonuncu ve Güneş'e en uzak gezegendir. Neptün buzul gezegenlerin en küçüğüdür. Uranüs bir diğer buzul gezegendir ve Neptün'den oldukça büyüktür. 1846 yılına kadar bilinmeyen bu gezegen matematiksel tahminlerle konumu tam olarak belirlenmiştir. Ayrıca Galileo çizimlerinde bir yıldızın varlığını tahmin etmiş fakat bir gezegen olduğunu anlamamıştır.

Neptün uzaklığı nedeniyle Dünya'dan çıplak gözle görülememektedir. Neptün'ün Güneş etrafındaki bir dönüşünü 165 Dünya yılına eşittir. Bu da Dünya'daki 165 yıl Neptün'de bir yıla denk gelmektedir. Neptün'ün manyetik alanı, Dünya'dan 27 kat daha güçlüdür. Gezegendeki bol Metan'ın varlığından dolayı mavi bir renge sahiptir. Uranüs ise yeşilimsi bir maviye sahiptir. Neptün'ün 13 tane onaylanmış uydusu olmasına rağmen 1 uydu hala onaylanmamıştır. Neptün'ün en büyük ayı olan Triton, diğer uydularının tersi yönünde hareket etmektedir. Neptün diğer bazı gezegenler gibi bir gaz devi olduğundan dolayı uzay aracının gezegene iniş yapması imkansızdır. Çünkü Neptün katı bir yüzeye sahip olmayan bir gezegendir. Neptün de adını mavimsi bir renge sahip olduğundan Roma tanrısının adını almıştır. Neptün'de bir günün uzunluğu 16 saate eşittir. Uranüs, Neptün'e göre büyük bir gezegendir. Bundan dolayı Dünya ile karşılaştırıldığından dolayı Neptün 60 kat daha büyük bir gezegendir. Neptün'ün ortalama yüzey sıcaklığı -214 santigrat derecedir. Neptün'de inanılmaz hızlı ve güçlü olan rüzgarlar bulunduğundan bu rüzgarlar Neptün'deki Büyük Karanlık Nokta'yı havaya uçurmuştur. Bu fırtına 5 yıl sürmüştür. 

Neptün'deki rüzgarlar Jüpiter'den üç kat daha hızlı ve Dünya'dakilerden dokuz kat daha hızlı olduğu düşünülmektedir. Ve bilim adamları hala bu rüzgarların neden bu kadar güçlü ve hızlı olduğunu kanaat getirememiştir. BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası