Kelime-Bul Blog

Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun!

29 Eki 2019 Irem Can blog

Cumhuriyet, Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarıyla birlikte, Türkiye Büyük Millet Meclisi' nin 29 Ekim 1923' te ilan etti. Türkiye Cumhuriyeti' nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, cumhuriyetin onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku' nda, bu günü en büyük bayram olarak nitelendirmiştir.

Atatürk 28 Ekim akşamı yakın arkadaşlarıyla birlikte Çankaya' da "Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz," demiştir. 29 Ekim günü Atatürk, milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan "Cumhuriyet" önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi' ne vermiştir. Meclis önergeyi kabul etmiştir ve böylece Türkiye Devleti' nin yeni yönetimi biçimi Cumhuriyet, yeni ismi "Türkiye Cumhuriyeti Devleti" olarak belirlenmiştir. Atatürk, kurulan Türkiye Cumhuriyeti' nin ilk cumhurbaşkanı olmuştur. Halk da cumhuriyetin ilanını sevinç ve coşku ile karşılamıştır. Cumhuriyette, Atatürk' ün de söylediği gibi, egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur. Ulus, kendini yönetme yetkisini, kendilerine temsil eden milletvekilleri aracılığı ile kullanır. Cumhuriyet yönetiminde, yurttaşın seçme ve seçilme hakkı vardır. Seçilen temsilciler, yasaları tasarlar ve yöneticileri ulus adına denetler. Ulus, seçimle yöneticileri seçebilir.

96. yıl dönümünü coşkuyla, sevinçle ve Atatürk sevgisiyle kutladığımız Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası