Kelime-Bul Blog

Gök Tanrısı Uranüs

9 Kas 2019 Irem Can blog

Uranüs de diğer gezegenler gibi ismini Roma tanrısından değil de Yunan tanrısından almıştır. Bu tanrı, gökyüzünün Yunan tanrısı Ouranos veya Uranüs' dür. Uranüs de sahip olduğu eğimin bir çarpışma sonucu oluştuğu düşünülmektedir.

Uranüs 1781 yılında Sir William Herschel tarafından keşfedilmiştir. Uranüs kendi etrafındaki dönüşünü 17 saat 14 dakika sürmekteyken Güneş'in etrafındaki dönüşünü ise 84 Dünya yılı sürmektedir. -224 santigrat derece minimum atmosferik sıcaklığıyla Uranüs, Güneş Sisteminde neredeyse en soğuk gezegendir. Uranüs' ün büyüklüğü 63 tane Dünya büyüklüğüne eşittir. Teleskopla ve modern çağda keşfedilen ilk gezegen olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda 1789 yılında keşfedilen Uranyum kimyasal elementin adını yeni gezegen olan Uranüs gezegeninden almaktadır. Ayrıca Uranüs' de 42 yıl yaz, 42 yıl da kış sürmektedir. Uranüs sadece 1 kez ziyaret edilmiştir. Uranüs gezegeninde rüzgar hızı 900 kilometreye kadar çıkabilmektedir. Uranüs gittikçe daha da yoğunlaşan sisli bir atmosfere sahiptir. Bundan dolayı buraya insanlı bir uzay aracı göndermek oldukça tehlikelidir. Uranüs' ün 27 tane uydusu vardır. Bu uyduların sonuncusunu 2003 yılında keşfedilmiştir. Ayrıca Titania, Uranüs' ün en büyük uydusudur. Uranüs Dünya' nın kütlesinin 14.5 katıdır. Güneş ışıklarının Uranüs'e ulaşması yaklaşık 2 saat 40 dakika sürmektedir. Dünya' ya ulaşma hızının yaklaşık 20 katına denk gelmektedir. Uranüs'ün 13 halkası vardır ve bu halkalar Satürn' ün halkaları gibi güçlü değildir. Uranüs'ün eksen eğikliği 98 derecedir. Uranüs Güneş Sistemindeki en sıkıcı gezegendir. Sessiz doğası ile toplanabilecek veri zorluğu onu yok saymamıza sebep olmaktadır.

Ayrıca Uranüs mitolojide etkili bir gezegendir. Dünya' ya çarşamba günü ile ilişkilendirilmektedir. Zodyakta ise kova burcunda iktidar durumundadır. Astrologlar, Uranüs' ün on birinci evin birincil yerli hükümdarı olduğunu düşünmektedir. Gezegenin ruhsal bozukluklar, sempatik sinir sistemi, bozulmalar ve histeri, spazmlar ve kramplar ile ilişkili olduğu düşünülmektedir.BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası