Kelime-Bul Blog

Roma Tanrılarının Habercisi Merkür

20 Kas 2019 Irem Can blog

Güneş' e en yakın gezegen olan Merkür, yaklaşık 7 yılda Güneş' in karşısına geçmesine transit denilmektedir. Bundan dolayı Dünya' dan çıplak gözle görülmesini sağlamıştır. Adını ise Roma Tanrılarının habercisi olan Merkür' den almaktadır. 

Merkür' e ait en eski bilgiler milattan önce 3000 yıllarında Sümerliler tarafından bulunmaktadır. Merkür'de bir yıl Dünya' da 88 güne eşit olmasın rağmen; Merkür' de bir gün 176 Dünya gününe eşit olması çok ilginç bir durum. Bilim insanları bu uyumsuzluğunun nedenini gezegenin kendi ekseni etrafındaki dönüşünün çok yavaş olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca Güneş Sistemimizin en küçüğü ve ağır metaller de içeren bir gezegendir. Dünya'dan sonra en yoğun gezegen olduğundan Merkür, Antik Yunan çağlarında iki yıldız bilinmekteydi. Gündüz yıldızı Hermes ve akşam yıldızı Apollo. Yörüngesi, Albert Einstein' in Genel Görecilik Teorisinin ispatı için en önemli kanıttır. Merkür 'ün bir uydusu maalesef bulunmamaktadır. Merkür' de düşük yerçekimi nedeniyle atmosferi yoktur. Ayrıca Ay gibi Merkür' ün de yüzeyi kraterlerle doludur. Güneş' e en yakın gezegen olmasına rağmen, Güneş' ten gelen ışınlarının sadece %10' unu yansıyabilmektedir. Güneş' e bakan tarafı 427 santigrat derece iken bakmayan tarafı ise -173 santigrat derecedir. Bunun nedeni sıcaklığı düzenleyen bir atmosfere sahip olmamasındandır. Merkür Dünya' dan hem gün doğumunda hem de gün batımında görülebilmektedir. Şimdiye kadar Merkür'e sadece 2 uzay aracı ziyaret etmiştir.

Oluşumundan beri çapının 1.5 kilometresinin kaybettiği bilinmektedir. Ayrıca Dünya gibi aktif bir gezegendir. Çekirdeği soğudukça yüzeyinde değişiklikler meydana gelmektedir. Aynı zamanda ilk bilinen gezegenlerden biri olan Merkür, astroloji için büyük bir öneme sahiptir.BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası