Kelime-Bul Blog

Isı ve Işık Kaynağımız Güneş

27 Kas 2019 Irem Can blog

Güneş. Bizi soğuk günlerde ısıtan, karanlığa ışık yayan yıldız. Güneş' le ilgili en çok yanlış yapılan bir gezegen olduğudur. Fakat Güneş bir gezegen değil en büyük yıldızlardan birisidir. Peki Güneş' le ilgili ne biliyoruz?

Güneş sistemimizin merkezinde duran, Dünya' ya ısı ve ışık kaynağıyla hayat veren bir yıldızdır. Dünya' dan kat kat büyük olan fakat fakat diğer yıldızlardan kıyasla orta büyüklükte olan bir yıldızdır. Bilim adamlarına göre Güneş 4.6 milyar yaşındadır ve hala yaşamaya devam etmektedir. Ancak bundan 5 milyar yıl sonra sönecektir. Aynı zamanda Güneş Dünya' dan 330 bin kat daha ağır ve 109 kat daha büyüktür. Ayrıca Güneş, bir milyon 960 bin Dünya'yı içine alabilecek bir büyüklüğe sahiptir. Güneş'in özelliklerine gelecek olursak yüzey sıcaklığı 5500 derecedir. Güneş' ten ışık Dünya' ya 8 dakikada gelmektedir. Dünya ve Güneş arasındaki mesafe 149 milyon kilometredir. Bundan dolayı Güneş' ten gelen ışık 8 dakika 20 saniye sürmektedir. Eğer bir gün Güneş yok olursa 8 dakika sonra haberimiz olacaktır. Son 8 dakika. Güneş ile Dünya arasındaki mesafe sabit değildir. Mesafe 149 milyon kilometre olarak kabul edilse de ancak bu mesafe Dünya, Güneş etrafında dönerken değişmektedir. Güneş' in çekim gücü inanılmaz güçlüdür. Bundan dolayı çekim gücüne kapılan 8 gezegen, 180' den fazla uydu, 5 cüce gezegen ve diğer nesneler ile Güneş Sistemini oluşturmaktadır. Güneş, Güneş Sistemi kütlesinin %99.8' ini oluşturmaktadır. Geri kalan kütle ise Güneş' in etrafında dönen gezegenler, asteroitler, gök taşları, kuyruklu yıldızlar ve kozmik tozlar oluşturmaktadır. Güneş' i yakından incelemek günümüz teknolojisiyle imkansızdır. Fakat hızla gelişen bu teknolojiyle ileride Güneş' i yakından inceleme fırsatı doğabilir. Belki Güneş' e yolculuk da yapabiliriz. 

Güneş ile ilgili eski zamanlarda kalmış inançları da bulmak mümkün. Örneğin Aztekler, gün batımı teriminin aslında Güneş' in öldüğünden ve ertesi güne kadar gücünü alabilmesi için insan kanına ihtiyaç duyduğuna inanıyorlardı. Bundan dolayı her yıl 15.000 erkeği feda ediyorlardı.BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası