Waitomo Glowworm Mağaraları / Yeni Zelanda

20 Oca 2020 Carl Maison gezgin

Waitomo Glowworm Caves yani Ateşböceği Mağaraları cazibe merkezi Yeni Zelanda' nın Kuzey Adası' ndaki Waitomo' da bulunan bir mağaradır. Ama bildiğimiz diğer sıradan mağaralardan farklı.

Waitomo' daki mağaralar, yalnızca Yeni Zelanda' daya özgü ve endemik bir tür ateşböceği olan Arachnocampa Luminosa' yla aydınlatılıyor. Bu alanda düzenlene tekne turlarıyla sanki okyanusu yıldızların altından geçiyormuş gibi hissediyorsunuz. Binlerce böceğin olağanüstü titriyor olması, sadece Waitomo mağarasının duvarlarında görülebilen harikulardan bir tanesidir. Sivrisinek larvaları, yapışkan sıvı damlaları ile kaplı olan mağaranın duvarlarına en güzel iplikleri takarlar. Sivrisinekler bu zarif boncukları vurgulamakta ve böylece onları besleyen diğer böcekleri cezbetmektedir. Böylece mağarada neredeyse dünyanın yüzeyi üzerindeki yaşamı sınırlamayan şaşırtıcı bir yaşam şekline sahip. Baksanız dahi gerçek olduğuna inanamayacaksınız. Witomo Glowworm Mağaraları dünyada doğal ışığın yaşandığı tek mağaradır. 

Olağandışı mağaranın keşfedicisi 1887' de keşfedilen bir İngiliz kaşif Fred Mays' tir. Bölgeyi Maori Tana Tinorau' nun lideri eşliğinde araştırmıştır. İnanılmaz doğa fenomeni hakkında Aborijinler Avrupalılardan çok daha erken öğrenmişlerdi. Bilim adamlarına göre, bu mağara gezegenin en yaşlılarından biri. Yaşı birkaç milyon yıl olarak tahmin edilmekte. Tur rehberlerinin de söylediği bilgilerle orayı gezmek daha kalıcı oluyor bence. Kesinlikle Ölmeden Önce Yapılacaklar Listenizde bulunması gereken bir doğa harikası.

(İngilizceden Çevrilmiştir.)BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası