Kelime-Bul Blog

Corona Virüsü

24 Oca 2020 Irem Can guncel

Dünya' nın gözü kulağı Çin' deki virüse odaklandı. Özellikle de sosyal medya da paylaşılan görüntüler insanları telaşlandırmaya yetti. Peki bu virüsü bu kadar tehlikeli yapan ne? Yeni bir SARS vakası mı yaşanacak?

Dünya' nın en kalabalık ülkelerinden birisi olan ve ekonomi olarak büyük devletlerden birisi olan Çin, şu sıralar ölümcül tehlikesi olan ve insandan insana kolayca geçiş yapan bir virüsle karşı karşıya. Çin' in büyük şehirlerinden olan Wohan' ın karantina alınmasıyla başlayan ve diğer 8 şehirde de karantina altına alınmaya başlandı. Devam eden bu virüs diğer ülkelere de yayılmaya başlandı. Şu ana kadar Suudi Arabistan, Güney Kore, Çin, Katar ve Ürdün' de görüldü. Bu virüsten 26 kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi de karantina altına alındı. Çin' in birçok şehrinde dışarıya çıkma yasağı ve maskesiz çıkan vatandaşlara da yasal uygulamaların başlanacağı duyuruldu. Ayrıca 25 Ocak Çinliler için Yeni Yıl hazırlıkları da iptal edildi. Yurt dışı yasağı halen devam ediyor. Öte yandan, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı' ndan yapılan açıklamada, 14 kişiden oluşan uzman ekibin kurulacağı ve bu ekibin virüsün önlenmesi ve virüsten korunmak için araştırma yapacağı belirtildi.

Corona Virüsü, insanların genellikle bir anda karşı karşıya kaldığı virüs çeşidi olarak adlandırılmaktadır. Corona virüsleri genellikle hafif ve orta şiddette üst solunum yolu hastalıklarına neden olur. Corona virüslerin alfa, beta ve gama olarak bilinen üç alt grubu vardır; ayrıca delta corona virüsleri denilen dördüncü yeni bir grup da bulunmaktadır. Bu da SARS-CoV olarak adlandırılmakta. Bu virüs ilk kez 1960' ların ortasında tespit edilmiştir.BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası