Kelime-Bul Blog

Avustralya'daki Yangınlar

1 Şub 2020 Irem Can blog

Dünya; hem virüs, hem deprem, hem de Avustralya' daki devasa yangınlardan mustarip. Ayrıca insanoğlu da bundan etkileniyor. Çünkü doğa bize muhtaç değil, biz ona muhtacız. Bilindiği gibi insanlar var olduğundan beri doğayla hep çatışma halindeydi. Ama şimdi bu döngü tersine mi dönüyor?..

Avustralya' daki yangınlar hala söndürülemedi. Aylardır kontrol altına alınmaya çalışılan yangınların yol açtığı felaketler de göz ardına alınmayacak tarzda. Eylül ayından itibaren daha da şiddetlenerek devam eden yangınların bilançosu da ağır oldu. Yangınlardan en çok zarar gören bölge ise Yeni Güney Galler eyaletinde. İtfaiye servisi eyalet çapında 130 yangının hala devam ettiğini, bunların sadece 69' unu söndürebildiklerini açıkladılar. Ülke genelinde en az 25 kişi eylül ayından bu yana devam eden yangınlardan dolayı hayatını kaybetti. İki binden fazla ev yok oldu. Bölgedeki fabrikaların 153' ü tahrip olurken 123' ü ise kullanılamaz hala geldi. 2 Ocak' a kadar toplamda 5 milyon hektar kül oldu. Bu sayının Avustralya' nın 6 eyaletinde toplamda en az 5.9 milyon hektara ulaştığı düşünülmekte. Yeni Güney Galler eyaletindeyse durum en az 3.6 milyon hektarlık alan. Bu yangınlardan dolayı yarım milyar hayvan hayatını kaybetti. Yeni Güney Galler' deki koalaların neredeyse üçte biri yandı, yaşam alanlarının da üçte biri yok oldu. Bu demek oluyor ki artık koalaların soyu ciddi bir şekilde tehlike altında. Ayrıca Aralık ayında ülkenin bazı bölgelerinde sıcaklıklar 40 derecenin üzerinde seyretti. Güney Yarım Küre' de bulunan Avustralya hem yangın hem de yaz sıcaklıkları derken en büyük kuraklığını da yaşadı. Şiddetli rüzgarlar da yangınların daha fazla yere sıçramasına yol açtı. Öte yandan birçok devlet, Avustralya hükümetine desteklerini sunmaya devam ediyor. 

Peki bu yangınların temel nedeni nedir? Söndürülemeyen yangınlar, dünyayı yavaş yavaş ele geçirmeye çalışan virüsler derken biz nereye gidiyoruz? Asıl soru şu; Dünya nereye gidiyor?..BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası