Kelime-Bul Blog

Kuzey Kutbu

6 Şub 2020 Irem Can blog

Dünya' nın en son keşfedilen yeri. Dünya' nın pek çok gizemi buzullarla kaplı. Kuzey Kutbu' nda kara yoktur. Güney Kutbu Antarktika kıtasında yer alırken, Kuzey Kutbu ise Arktik Okyanusu' nun ortasında yer almaktadır. 

Dünya' daki saatler boylam tarafından belirlenirken bunu Kuzey Kutbu için söyleyemeyiz. Güneş' in konumu günün saati ile eş zamanlıdır fakat Kuzey Kutbu' nda güneş yılda sadece bir kez tüm boylam hatlarında doğup battığından bütün zaman dilimlerinden birleşmiş olmaktadır. Bundan dolayı Kuzey Kutbu' nda herhangi bir zaman dilimine sahip değildir. Dünya' nın pek çok gizemi bu buzullarda saklı olduğundan her ülkeden seçilen bilim insanları burada kurulan laboratuvarda araştırmalarına devam ediyor. Ülkemizden de bilim insanları araştırmalarına ilk Türk Arktik Bilimsel Seferi'' ni gerçekleştirerek rotalarına kuzey kutbunu da ekledi. Kuzey Kutbu neden bu kadar ilgi görmeye başladı dediyseniz; asıl amaç orada eriyen buzullar ve iklim değişikliğinin sonuçları. Liderlik eden Doçent Doktor Burcu Özsoy son yıllardaki erimenin ne hızlı olduğunu dile getirdi. Özsoy; "Maalesef 2019' daki erime oranı, bir önceki yılda görülen erime rekorunu gölgede bıraktı. 2012' de alınan veriler bugüne kadar toplanmış en düşük deniz buzu miktarı rekorunu kırarken, 2019 yılı değerleri 2012 yılı değerlerinin de altında. Bölgedeki iklim değişikliği etkilerinin artması, yeryüzünün ısı makineleri gibi çalışan atmosfer ve okyanuslardaki dengenin değişme potansiyeli ve sera gazı salınımındaki artışlar, bizlere yaşadığımız yüzyılın ilk yarısına kadar bunların çok ciddi sonuçlar doğuracağına işaret ediyor." dedi. Bunlar maalesef gerçek.

Dünya her geçen gün daha da ısınmakta ve iklimler git gide değişmektedir. Çoğu liderler ''Küresel Isınmayı'' bir alay konusu bile yapsalar, gerçek her zaman ortaya çıkar. Herhangi bir önlem alınmazsa geri döndürülemez bir sona gidebiliriz. Ayrıca Özsoy iklim değişikliğinin Arktik bölgesine etkisinden de bahseden ve Türkiye' nin yaklaşık 17 katı büyüklüğünde bir yüz ölçümüne sahip olan Arktik Okyanusu' nda sadece son yüzyılda Türkiye' nin yüz ölçümünün yaklaşık 4 katı büyüklüğünde bir buzun yok olduğunun hesaplandığını bildirdi. Maalesef bu çok korkunç istatistikler. Ama gerçek! Kuzey Kutbu' nda sadece buzullar erimiyor, oradaki hayvanlarda bir bir soyları tükenmeye doğru gidiyor. Kutup Ayılarının soyları tehlike altında. Eğer biz insanoğlu buna bir dur demezsek maalesef kendi sonumuzu hazırlamış olacağız. Eğer durdurmazsak...BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası