Salgın / Contagion

20 Mar 2020 İlayda Can film

Salgın, Contagion, prömiyeri 2011 yılında 68. Venedik Film Festivali' nde yapılmış bir filmdir. Film son dönemlerde vizyon zamanı kadar ilgi görmesinin nedeni ise salgın öngörüsü ve Covid-19, diğer adıyla Corona virüsünde yaşanan/yaşanmakta olan olaylara benzerlik gösterdiği görüşüdür.

Contagion; Corona virüsünün ortaya çıkmasının ardından, iTunes' un en çok izlenen filmler listesinde yer aldı. Bu listede Joker, Terminator: Dark Fate, Once Upon a Time in Hollyood, Parasite, The Farewell gibi son zamanlarda çok konuşulan ve sinemaya damga vuran filmler yer alıyordu.

Film, basit temasla bile tüm dünyaya hızla yayılabilen virüsü, olaydan çıkar sağlamaya çalışanları, panik halindeki kalabalıkları bir yandan da aşı geliştirmek için çalışan bilim insanlarını yansıtıyor. Filmin izleyiciye gerçekçi gelmesinin en büyük nedeni de burada yatıyor. Kimse kahraman değil, herkesin öncelikle her insanın yapacağı gibi kendisini veya sevdiklerini düşünerek hareket edeceği gösterilmiş. Yönetmen Soderbergh deyimi yerindeyse hiçbir oyuncuyu mezara gömmekten çekinmemiş. Matt DamonKate Winslet, Jude Law, Gwyneth Paltrow, Marion Cotillard, Laurence Fishburne gibi isimlerin yer aldığı film bu yönüyle"ünlü karakter ölmez veya kahramandır"  klasiğinden ayrılmaya çalışmış da diyebiliriz.

Devletin salgın paranoyası, insanların zor zamanlarında nasıl bir canavar olabileceği, ilaç firmalarının açgözlülüğü, felaket çıkarcıları derken filmi son zamanlarda izlemek; Corona virüsle karşılaştırmaya neden oluyor. Filmde yine benzer olarak virüsün Wuhan kentinden, yarasalardan geçmiş olabileceğinin de üzerinde duruluyor. Bu da pekala konuşulan bir konu olunca filmin senaristi Scott Z. Burns bu benzerlikler hakkında, "Filmimizle Corona virüs arasında bulunan benzerlikler tesadüften ibaret ve gerçekten o kadar da önemli değil." açıklamasını yaptı.

106 dakika uzunluğunda filmi izlemenizi ve Covid-19 virüsünün, bildiğiniz gibi, ülkemizde de görülmesinden dolayı olabildiğince kalabalıktan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz, iyi seyirler...BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası