Kelime-Bul Blog

COVID-19 Dünya'yı Ele Geçirdi!

29 Mar 2020 Irem Can blog

En son COVID-19 yani bildiğimiz korona virüsü için yazdığımız yazıdan tam olarak 2 hatta birkaç gün sonra 3. ayını dolduracak. O kadar hızlı bir yayılım gerçekleştiriyor ki sadece Çin' de ortaya çıkan virüs, tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayıldı ve yayılmaya devam ediyor.

Hatırlarsanız Corona Virüsü adlı yazımızda ''Yeni bir SARS vakası mı yaşanacak?'' sorusuna yanıt buluyorduk. Fakat yaşadığımız olaylar gösteriyor ki Corona, SARS virüsünden de daha kötü. SARS, Çin' de yaşan bir virüs olayı olmasına rağmen Corona Virüsü dünya türü yapıyor. Görülmeyen ülke ya da kıta kalmadı. Ayrıca yaş sınırı da gittikçe düşmekte. En son verilere göre Amerika' da bir yaşındaki bebek, korona virüsüne yenildi. Ülkemizde de durumlar hiç iç açıcı değil maalesef. 

Çin' den sonra merkez üssü olarak İtalya olarak görülüyordu fakat şu an merkez üssü Amerika' ya geçmiş durumda. Ülkemizde de durum ciddiye gitmekte. Sağlık Bakanlığı' nın 29 Mart verisi şöyle; Günlük test sayısı: 9.982, günlük vaka sayısı: 1.815 ve ölüm sayısı 23. Buna göre toplam vaka sayısı 9.217, 131 ölüm ve 65.446 toplam test. Ülkemiz böyle giderse İtalya' yı da geçecek. Eğer sıkı tedbirler almazsak maalesef çoğu vatandaşımızı kaybedebiliriz. O yüzden lütfen tedbiri elden bırakmayın.

Dünya' da da durum farklı değil. Ölümcül vaka sayısı: 30.668, etkin vaka sayısı da 492.596 ve iyileşenler sayısı da 138.431 kişi. Gerçekten de küçümsenecek rakamlar değil. Her geçen günde hatta şimdi bile artmış olabilir. Doktorların ve virüsle ilgili araştırmalar yapan bilim insanları belirtilerin sadece ateş ve kuru öksürük olmadığını da dile getirdi. Örneğin bir hastada ishal nedeniyle hastaneye gittiğinde Corona' nın pozitif çıkmış. Belki mutasyon geçiriyor ya da geçirdi bile. Maalesef daha bilmiyoruz. 

Çoğu ülke aşı ya da tedavi yöntemi uygulamaya çalışıyor fakat çoğu sağlıkçının bir yıl içinde çıkmayacağına, daha fazla insanın bu virüsle hayatını kaybedeceğini söylüyorlar. Açıklanan istatislikler de buna paralel bir şekilde eşlik ediyor. Yaş sınırın oldukça düşüşe inmesi insanları da korkutmakta. Amerika' da 17 yaşındaki bir genç kızın ölmesi, İran' da 9 yaşındaki bir erkek çocuğunun ölmesi ve diğer küçük yaşlı ölümlerin artması tedirginliği de arttırıyor. 

Aksine Çin' deki durum yavaş yavaş düzene giriyor. Wuhan' da son 24 saatte bir vaka tespit edilemedi fakat Çin' den ürkütücü bir açıklama geldi. ''Virüsün ikinci bir dalgasıyla karşı karşıya olabiliriz.'' Bu da demek oluyor ki eğer ikinci ya da diğer dalgalarla karşılaşacağız ve biz daha ilk dalgadayız. Lütfen tedbiri elden bırakmayın. Bu süre boyunca #Evdekal ve sağlını koru. Sağlıklı günler diliyoruz...BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası