Kelime-Bul Blog

Virüsten Sonra Dünya

14 Haz 2020 Irem Can blog

Corona virüsün dünyayı ele geçirdikten sonra çok ilginç görüntüler geldi. Doğanın kendi kendini yenilemesi, hayvanların insansız bir yaşamda şehirleri kontrol altına alması, olağanüstü doğa güzelliklerinin tekrar yıllar sonra ortaya çıkması sizce tesadüf mü?..

İnsanı nasıl tanımlarız? Sözlüğe baktığımızda; ''İki eli olan, iki ayak üzerinde dolaşan, sözle anlaşan, akıl ve düşünme yeteneği olan en gelişmiş canlı.'' olarak tanımlanmaktadır. Açıkçası yılllar geçtikçe bu tanım yok olmaya mahküm olacak. Benim ''insan'' tanımım şöyle; ''Açgözlü olan, dünyanın hakimiyeti kendi ellerinde var olduğunu sanan, yeşile karşı, akıl ve düşünme yeteneği olmayan bir canlı.''  olarak tanımlayabilirim. Siz de tanımınızı yapın bence. Peki bu tanıma beni sürükleyen şeyler neler? Tabii ki de insanoğlunun yaptıklarının Corona virüsünden dolayı acı bir şekilde anlamak. Ülkeler karantina altındayken doğa kendiniz en güzel bir biçimde yeniledi, varlığını bile bilmediğimiz canlıları görmeye başladık, denizlerimizde bulunmayan canlılar tekrar evlerine kavuştu, beton yığınlarının arasında birbirlerinden farklı çiçekler boy göstermeye başladı. Sadece canlılar üzerinden değil, dünyada karbon salınımı baya bi' azaldı. Örneğin İstanbul'dan görülmeyen Erciyes Dağı el salladı. Artık dünyayı ne kadar kirlettiysek, güzellikleri göremez haline gelmişiz. Sadece ülkemizde değil bütün dünyada durum aynı. Venedik'te görülmeyen balıklar cirit atıyor. Doğa kendini bir daha yeniliyor ve asıl gücün kimde olduğunu da gösteriyor bence.

Corona bize pek şey öğrettiğini düşünmekteyim. Sizce de öyle değil mi? İnsanoğlunun ne kadar çok hakimiyet kavramını en geniş yelpazede kullandığını, sanki dünyanın sahibi insanlarmış gibi bir yargı yarattığını, diğer canlılara zarar verdiğimizi en önemlisi de onları evlerinden kovduğumuzu bir daha acı bir şekilde şahit olduk. Özellikle de dünyanın pek çok yerinden maymunlar, geyikler meydanlara akın etti. Bence bu durumdan önemli dersler çıkarmalıyız. Ben sen değil biz olarak yaşadığımız dünyayı cehenneme değil cennete nasıl dönüştürürüz ona karar vermeliyiz. Kendinize çok iyi bakın, doğayla kalın!BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2021 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası