Kelime-Bul Blog

LGS'ye Geri Sayım

17 Haz 2020 Irem Can blog

LGS yani Liseye Giriş Sınavı adı verilen 8. sınıf öğrencilerin girdiği bir sınav sistemidir. 7 Haziran Pazar günü yapılması planlanan sınav, COVID-19 dolasıyla 20 Haziran Cumartesi gününe tarih verilmişti. LGS adaylarının son üç günü kala hem vakada artış hem de panik havası nasıl yürütülecek?..

20 Haziran 2020 Cumartesi günü olarak tarih vermişti Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk. Çoğu veliden tepki almıştı bu kararla, aynı YÖS'ün Üniversite sınavının ikide bir tarihin ikide bir değiştirilmesi gibi. Sınava üç gün kala hem öğrenciler hem de veliler heyecanlı. Acaba nasıl olacak, tedbirler alınacak mı, nasıl bir ortamda sınav yapacaklar gibi bir sürü soru... Diğer senelerdeki gibi bir sınav olmayacağı belli. Tedbirler kapsamında okulların ve gözetmenlik yapacak öğretmenlerin bu durumda yükü bi' hayli fazla. Bir diğer konu da diğer senelere göre daha fazla öğrencinin bu sınava gireceği. Acaba çocukların gireceği okullarda ki öğrenci dağılımları yapıldı mı? Çünkü çoğu veli MSÖ sınavının portresinden korkmuşa benziyor. Uzakta kalanların otobüse binmesi, yolların kapanması, yeterince tedbir alınamaması birçok velinin hem LGS'de hem de YKS sınavında tedirginliği artıyor.

Buna karşın Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şunları söyledi; "Geçen yıl 3870 okulda sınav yapmıştık. Bu yıl 18 bin okula çıkardık. 5 kat artış var" dedi. Selçuk, LGS'deki 45 dakikalık arada yeniden maske ihtiyacı doğabileceği için gerekli tedbirler alınmıştır.''

LGS sınavı hem yurt içinde hem de yurt dışında Türkiye saati ile birinci oturum 09:30'da başlayacak. 1 saat 15 dakika sürecek olan birinci oturumun ardından 45 dakika mola verilecek. İkinci oturum da 11:30'da başlayacak ve 1 saat 20 dakika yani 12:50'de sınav bitmiş olacak. İlk oturumda sözel derslerden 50 soru, ikinci oturumda da sayısal derslerden 20 soru sorulacak. Ağırlığı ve puanı en çok belirleyen dersler de Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri olacak.

Şimdiden LGS sınavına gircek bütün öğrencilere başarılar diliyoruz. Unutmayın, bu bir son değil siz yaparsınız!BLOG Listesine Geri Dön

Paylaş


Copyright 2019 © Kelime-Bul. Tüm hakları saklıdır - Kelime-Bul.com

Kullanım Şartları / Gizlilik Politikası